2012 – A Year in Charleston Running: Races, finisher stats and top finishers

2012 CHARLESTON and LOCAL AREA RACES   compiled by Cedric Jaggers

Note: Uncertified courses are approximate distances not recognized by USATF for records and should be considered short of the advertised distance, they are meaningless for comparison to times on certified courses.

1/8   2nd BULLDOG BREAKAWAY 5K       Charleston              5K    certified #SC10041BS

52 finishers (up 18)         16:50 Wells Johnson     20:19 Emily Johnson

1/14  2nd CHARLESTON MARATHON RIVERFRONT Charleston          26.2M certified #SC10090BS

850 finishers (up 71)        2:35:45 Tom Beekhuysen  2:57:17 Ashley H. Arnold

1/14  3rd CHARLESTON HALF MARATHON   Charleston              13.1M certified #SC10089BS

2,033 finishers (up 529)     1:14:54 Tony Morales    1:29:41 Lisa Chilcote

1/14  3rd HUNLEY HUSTLE RIVERFRONT 5K N Charleston           5K    certified #SC09058BS

499 finishers (up 204)       15:12 Ed Aramayo        19:05 Alyssa Godesky

1/29  29th CHARLIE POST CLASSIC 15K  Sullivan’s Island       15K   certified #SC12012BS

391 finishers (up 119)       47:59 Stuart Moran      57:54 Rives Poe

29th CHARLIE POST CLASSIC 5K   Sullivan’s Island       5K    certified #SC93001BS

406 finishers (up 153)       16:15 Patrick Morgan    19:33 Sara Jenkins

2/4   10th SAVE THE LIGHT HALF MARA  Folly Beach             13.1m certified #SC09005BS

368 finishers (up 93)        1:15:05 Wells Johnson   1:33:09 Rachel Dotson

10th SAVE THE LIGHT 5K         Folly Beach             5k    certified #SC02007BS

341 finishers (up 83)        18:28 Cameron Kane      19:52 Blair Turnage

2/4   2nd NATIVITY SCHOOL FLAPJACK   James Island            5k uncertified

45 finishers (up 15)         17:30 David Burley      21:02 Michelle McGinley

2/4   1st ASHLEY RIDGE FOX TROT      Summerville             5k    uncertified

77 finishers                 18:29 Jackson Ellenburg 21:34 Emily Scott

2/11  2nd GO RED HEART RUN 5K        Mt Pleasant             5k    certified #SC11009BS

205 finishers                17:45 David Burley            20:04 Kerry Robinson

2/19  CAPERS ECOrun 10K             Capers Island           10k   uncertified

4 finishers                  41:09 Pat McCann        60:01 Rachel Delano

2/19  CAPERS ECOrun 5K              Capers Island           5k    uncertified

17 finishers                 21:35 Eli Darby         24:33 Brynn Van Huysen

2/25  7th LIFEPOINT GIFT OF LIFE  5K Charleston              5k    uncertified

236 finishers (up 8)         18:28 Michael Domin     22:23 Stephanie Carter

2/25  10th MESSA 8K                  Folly Beach             8k    certified #SC02029BS

160 finishers (down 34)            28:22 Jeff Baxter       32:56 Katherine Logemann

2/26  1st RACE AND ROAST 5K          Mt Pleasant             5k    uncertified trail

296 finishers                16:04 Brian Johnson     19:33 Marie Domin

3/3   16th BULLDOG CHALLENGE (teams) Charleston              6m    uncertified

180 teams (4 x 180 = 720 individuals) 1:10:35 We’re Huge In Japan

3/10  2nd MULLET HAUL TRAIL RUN 10 MILE Charleston           10M   uncertified

31 finishers (down 6)        60:48 Ryan Thompson     74:46 Molly Cherry

3/10  2nd MULLET HAUL TRAIL RUN 5 MILE Charleston                  5M    uncertified

79 finishers (down 6)  35:34 Zachary Scott     41:02 Kaitlin Sojourner

3/10  34th FLOWERTOWN FESTIVAL 10K   Summerville             10k   certified # SC11011BS

204 finishers (down 44)            35:40 Ian Blake         39:57 Anne Wyman Cipolla

3/10  34rd FLOWERTOWN FESTIVAL 5K    Summerville             5k    certified #11012BS

489 finishers (down 149)     17:57 Marc Embler       19:20 Michelle Lafleur

3/15  8th CATCH THE LEPRECHAUN 5K    Mt Pleasant             5k    certified #SC10005BS

880 finishers (up 187)       15:41 Brian Johnson     18:35 Rives Poe

3/17  13th DANIEL ISLAND 5K          Daniel Island           5k    certified #SC09016BS

177 finishers (down 38)            15:44 Adam Fitzsimmons  19:50 Caitlin Schier

3/18  CAPERS ECOrun 10K             Capers Island           10k   uncertified

23 finishers                 49:21 Robert Walrath    48:25 Elizabeth DiSalvo

3/18  CAPERS ECOrun 5K              Capers Island           5k    uncertified

21 finishers                 24:33 Nickolai Hlebowitsh 25:06 Janean Griffith

3/24  5th RACE JUDICATA 5K           Charleston              5k    certified #SC07009BS

68 finishers (down 16)       18:02 Kenta Nolan       24:07 Virginia Wininger

3/24 2nd RUGGED MANIAC 5K           Charleston              5k    uncertified XCountry

2,478 finishers (up 915)     unable to determine from multiple wave lists

3/31  35th COOPER RIVER BRIDGE RUN   Charleston              10k   certified #SC12007DW

36,756 finishers (up 1,967)  29:37 Solomon Deksisa  33:01 Janet Cherobon-Bawcom

4/14  1st Heritage Run 5k            Johns Island            5k    uncertified

23 finishers                 17:10 Bradly McClellan  25:53 Annie Emst

4/14  3rd RUN FOR ADELA 5K           Sullivans Island        5k    uncertified

688 (up 77)                  19:56 Andrew Mather     22:54 Melissa Fairey

4/15  CAPERS ECOrun 10K #3          Capers Island           10k   uncertified

30 finishers                 44:00 Bradford Haines   51:25 Amy Monach

4/15  CAPERS ECOrun 5K #3           Capers Island           5k    uncertified

43 finishers                 24:13 Bryan Green       24:13 Jessica Stratton

4/19  6th iFIVE:k Digital Corridor 5k Charleston             5k    certified #SC07008BS

663 finishers (not held in ’10)17:28 Matthew Dieterich 18:49 Anne Wyman Cipolla

4/28  4th WINDSOR HILL HAWK TROT 5K  N Charleston            5k    certified #SC09017BS

100 finishers (up 19)        18:16 Evan Abdullah     ??:?? gender not in results

4/21  2nd BOHICKET MARINA 10K        Seabrook Island         10k   certified #SC11029BS

73 finishers (down 24)       39:55 Joel Cook         44:54 Katherine McEvoy

4/21  2nd BOHICKET MARINA 5K         Seabrook Island         5k    certified #SC11030BS

79 finishers (down 37)       21:13 Nicholas Simopoulos 24:52 Tara Marlowe

4/21  1st Pinewood Back Nine 5k      Summerville             5k    certified SC12026DW

125 finishers                18:19 Keenan Miller     20:29 Susan Brooks

4/28  35th RICE FESTIVAL RUN 5K      Walterboro              5k    certified #SC08006BS

253 (up 35)                  15:13 Josh Cashman      18:20 Kathryn Ashton

5/3   RACE THE LANDING SERIES #1 SOUTHERN COMFORT 5K Charleston   cert?

163 finishers                17:35 Jeff Baxter       20:40 Lauren Jaynes

5/5   37th HELL HOLE SWAMP GATOR RUN Jamestown               10k   certified #SC92014BS

154 finishers (down 30)      34:02 Alex Varner       41:37 Katherine Logemann

5/10 RACE THE LANDING SERIES #2 BARBADOS NIGHT 5K          Charleston cert?

189 finishers                17:48 Marc Embler       20:04 Lauren Jaynes

5/12  9th MOM’S RUN                  Charleston              5k    certified #SC10025BS

283 finishers (up 172)       17:24 Dirk Dewitt       17:48 Holly Ortlund

5/12  8th MOM’S RUN 5K               Daniel Island           5k    certified #SC10025BS

111 finishers (down 29)      16:03 Neville Miller    22:26 Page Walter

5/12 4th LESLIE MCCRAVY PET HELPERS Folly Beach             5k    certified #SC08024BS

301 finishers (up 18)        17:53 Matthew Dieterich 20:45 Katherine McEvoy

5/12  6th GAMMONS RUN FOR YOUR MOTHER Summerville            5k    uncertified

? finishers only top 10 listed 21:45 Joseph Sanborn  23:29 Kaitlin Sojourner

5/17  BULLDOG BREAKAWAY TWILIGHT #1 Charleston              5k    certified #SC10041BS

29 finishers                 17:06 Nikos Christ      21:41 Frances Woodard

5/19  9th RIVERDOGS RUN FORREST RUN  Charleston              5k    certified #SC04020BS

408 finishers (down 81)      17:16 Jason Reneau      17:18 Natalie Wolin

5/20  CAPERS ECOrun 10K #4          Capers Island           10k   uncertified

17 finishers                 44:34 Ian Taylor        49:36 Laurie Henderson

5/20  CAPERS ECOrun 5K #4           Capers Island           5k    uncertified

17 finishers                 22:57 Pete Grazaitis    27:46 Amy Boatright

6/2   7th GREEN AND LEAN 5K          Charleston              5k    certified #SC08032BS

241 finishers (up 80)        16:32 Corey Tretsky     18:15 Rives Poe

6/2   1st BIKINIS & BOARDSHORTS 5K   Mt Pleasant             5k    uncertified trail

18 finishers                 20:56 Robert LeMoine    25:58 Margaret Klimecki

6/7   RACE THE LANDING SERIES #3 TASTE OF ITALY 5K    Charleston 5k cert?

196 finishers                17:55 Marc Embler       19:24 Kaleigh Krocker

6/9   12th ALS HOPE BEACH RUN 5K     Isle of Palms           5k    beach run

282 finishers (up 20)        17:17 Brandon Rabon     17:56 Heather Knight

6/14  BULLDOG BREAKAWAY TWILIGHT #2 Charleston              5k    certified #SC10041BS

29 finishers                  20:24 Chris Wilhoit     21:45 Amy Banks

6/14 RACE THE LANDING SERIES #4 MEXICAN FIESTA 5K Charleston 5k  cert?

203 finishers                18:01 Tyler Glenn       20:57 Lauren Jaynes

6/16  21st FLOPPIN’ FLOUNDER 5K            Sullivan’s Island       5k    certified #SC11034BS

328 finishers (up 134)       15:48 Karl Walsh        17:37 Rives Poe

6/17  CAPERS ECOrun 10K #5          Capers Island           10k   uncertified

36 finishers                 35:12 Joshua Brewer     45:26 Lisa Abbott

6/17  CAPERS ECOrun 5K #5           Capers Island           5k    uncertified

15 finishers                 29:25 Jeff Brantley     28:55 Vicky Santiago

6/21  BULLDOG BREAKAWAY TWILIGHT #3 Charleston              5k    certified #SC10041BS

26 finishers                  20:11 Chris Wilhoit     22:19 Mads Nelson

6/28  BULLDOG BREAKAWAY TWILIGHT #4 Charleston              5k    certified #SC10041BS

37 finishers                  18:20 Tyler Cross       22:49 Frances Woodward

7/4   6th JULY 4th CROSS COUNTRY 5K   Johns Island                  5k    uncertified

165 finishers (up 11)        17:00 Svinn Svinnderson 18:53 Haylee Dawe

7/5   DANIEL ISLAND TWILIGHT 5K #1  Daniel Island           5k    uncertified

165 finishers                16:59 Alex VanHaitsma   19:16 Kelly Swain

7/12  BULLDOG BREAKAWAY TWILIGHT #5 Charleston              5k    certified #SC10041BS

46 finishers                 19:41 Michael Lucas     22:08 Frances Woodard

7/19  DANIEL ISLAND TWILIGHT 5K #2  Daniel Island           5k    uncertified

67 finishers                 17:40 Alex VanHaitsma   23:10 Sullivan Hamilton

7/19 RACE THE LANDING SERIES #5 ALL AMERICAN 5K Charleston 5k    cert?

244 finishers                16:24 Jay Upchurch      19:36 Katherine Logemann

7/28  1st LET’S MOVE OLYMPICS FUN DAY Charleston             5k    uncertified

? finishers                   20:26 Derrick Kenridge 27:54 Sarah Wilson

7/28  20th ISLE OF PALMS BEACH RUN   Isle of Palms           5k    uncertified beach run

232 finishers (down 53)      16:34 Brian Johnson     20:08 Meg Crook

7/28  1st ISLE OF PALMS BEACH RUN    Isle of Palms           10K   uncertified beach run

95 finishers                  39:20 Ryan Thompson     44:37 Haley Nitterhouse

7/28  3rd FIGHT FOR AIR CLIMB Coliseum Steps N Charleston    uncertified stair climb

77 finishers (down 8)        24:23.28 Michael Guidotti 28:11.45 Meredith Nelson

8/2   DANIEL ISLAND TWILIGHT 5K #3  Daniel Island           5k    uncertified

81 finishers                 16:05 Alex VanHaitsma   21:14 Rachel Crunk

8/16  DANIEL ISLAND TWILIGHT 5K #4  Daniel Island           5k    uncertified

73 finishers                 17:59 Jackson Ellburg   21:44 Leslie Iaria

8/25  13th RACE FOR THE ARK 5K       Summerville             5k    certified SC12043DW

419 finishers 419 (up 122)   17:41 Kurt Russell      20:56 Faith Hasher

8/26  CAPERS ECOrun 10K BEACH RUN   Caper Island            10k   uncertified

5 finishers                  47:12 Brian Cohen       53:55 Jennifer Henderson

8/26  CAPERS ECOrun 5K BEACH RUN    Capers Island           5k    uncertified

24 finishers                 27:55 Gerald Booher     27:05 Abigail Miller

9/15  2nd SUPER HERO 5K              Charleston              5k    uncertified

179 finishers (up 22)        17:54 Tyler Cross       19:44 Rives Poe

9/15  1st CROSS BRIDGE PANCAKE 5K    Mt Pleasant             5k    uncertified

90 finishers                 17:48 Dirk Dewitt       18:40 Alyssa Kulik

9/15  1st STRIVE FOR 5 5K            Summerville             5k    uncertified

44 finishers                 19:17 Ryan Price        22:57 Pamela Vesely

9/22 1st RUN FOR THE COAST 10K      Folly Beach             10k   uncertified beach run

102 finishers                 43:13 Michael Stefanik  42:27 Ashley Anderson

9/22  8th CHILDREN’S CHARITY 8K      Hanahan                 8k    certified #SC07017BS

103 (down 9)                 28:13 David Huckaby     33:53 Lauren Jaynes

9/22 1st CHILDREN’S CHARITY 2M      Hanahan                 2m    uncertified

170 finishers                20:11 Ben Martin        26:23 Katie Byers

9/23  CAPERS ECOrun 10K BEACH RUN   Capers Island           10k   uncertified

11 finishers                 37:40 Dirk Dewitt       51:13 Kara Skahill

9/23  CAPERS ECOrun 5K BEACH RUN    Capers Island           5k    uncertified

16 finishers                 22:40 J Odell           25:10 Nicole Pettineli

9/23  5th RUN AGAINST DOMESTIC VIOLENCE Mt Pleasant          5k uncertified

? finishers                  ? Johnathan Fenske      ? Mary Harrington

10/6  20th ISLE OF PALMS CONNECTOR RUN Isle of Palms         10k   certified #SC09040BS

421 finishers (up 85)       33:32 Karl Walsh        40:15 Caitlin Ranson

11th ISLE OF PALMS CONNECTOR RUN Isle of Palms         5k    certified #SC09039BS

378 finishers (up 158)      19:01 Andy Tedesco      20:13 Anne Wyman Cipolla

10/11 1st OKTOBERFEST 5K             Mt Pleasant             5k    certified #SC11029BS

190 finishers                15:47 Brian Johnson     18:50 Kat Logeman

10/13 3rd AVONDALE 5K                Charleston              5k    certified #SC10068BS

416 finishers (up 118)       17:38 Tommy Clarke      19:31 Emily Lasater

10/13 3rd CROWFIELD PLANTATION 5K    Goose Creek             5k    certified #SC10060BS

215 finishers (up 51)        17:10 David Huckaby     20:16 Kinsay Brand

10/14 CAPERS ECOrun 10K Beach Run   Capers Island           10k   uncertified

20 finishers                 40:55 Michael Seekings  52:39 Paget Tisdale

10/14 CAPERS ECOrun 5K Beach Run    Capers Island           5k    uncertified

26 finishers                 19:54 Craig Bloodgood   31:01 Nancy Cipullo

10/20 19th RACE FOR THE CURE         Charleston              5k    certified #SC11018DW

5,379 finishers (up 2,559)   16:11 Michael Banks     19:35 Kathryn Ashton

10/27 1st RUN DEAD 5K                Charleston              5k    uncertified

423 finishers                18:30 Tyler Cross       22:36 Maggie Gill

10/27 4th RUN THE RUNWAY 5K          Charleston AFB          5k certified #SC11039DW

60 finishers (down 34)       21:25 John Robinson     24:22 Sandy O’Keefe

10/27 1st FIGHT FOR AIR 10K          Folly Beach             10k certified #SC12064DW

40 finishers                 33:38 Karl Walsh        47:54 Hannah Rosen

10/27 5th FIGHT FOR AIR 5K (ASTHMA RUN) Folly Beach          5k uncertified

114 finishers (down 59)      17:10 David Huckaby     18:33 Kimberly Ruck

10/27 11th RUN WITH THE DOLPHINS 5K  Summerville             5k certified #SC02028BS

112 finishers (down 47)      18:51 William Rabb      22:57 Virginia Wininger

11/3  14th JAMES ISLAND CONNECTOR    Charleston              10k certified #SC10077BS

488 finishers (up 79)        31:40 Michael Banks     37:30 Michelle LaFleur

11/3  2nd JAMES ISLAND CONNECTOR 5K Charleston              5k certified #SC11038DW

379 finishers (up 124)       16:00 David Huckaby     18:10 Rives Poe

11/10 1st FEET FIRST RUN FOR SUCCESS Charleston              5k no cert listed

16 finishers                 21:01 Steven Bahm       25:59 Erin Lingle

11/10 2nd RUN FOR THE YORKTOWN 5K    Mt Pleasant             5k certified #SC11027DW

230 finishers (up 94)        15:47 Eric Ashton       18:29 Kathryn Ashton

11/17 5th HEALTHY CHARLESTON MUSC    Charleston              2m certified #SC08022BS

173 finishers (down 51)            11:05 Tyler Cross       11:41 Rives Poe

11/17 28th RUN FOR THANKS            Pinopolis               5m certified #SC10061BS

37 finishers (same as ‘11)   28:25 Justin Bishop     38:20 Jennifer Lybrand

11/22 35th TURKEY DAY 5K             Charleston              5k certified #SC10088BS

5,833 finishers (up 216)     15:01 Brandon Hudgens   16:46 Lauren Goss

11/24 1st RUN FOR LITERACY 3.78 MILES N Charleston           uncertified

14 finishers                 35:56 Walter Williams   42:16 Kimberly Rhoton

12/1  23rd REINDEER RUN 5K           Charleston              5k certified #SC04038BS

2,137 finishers (up 578)     14:19 Cole Atkins       16:27 Hellen Jemutai

12/8  5th PAJAMA RUN 5K *3.01m wrong turn  Charleston        uncertified as run

332 finishers (down 114)      16:51 Keenan Miller     19:06 Mary Whaley

12/8  35th KIAWAH ISLAND MARATHON    Kiawah Island           26.2m certified #SC12067DW

1,079 finishers (up 318)     2:40:13 Glen Thompson   2:50:25 Tammy Lifka

33rd KIAWAH ISLAND HALF MARATHON Kiawah Island         13.1m certified #SC12051DW

2,747 finishers (up 433)     1:08:39 Adam Freudenthal 1:20:13 Sarah Morrison

12/8  2nd JINGLE BELL RUN 5K         Mt Pleasant             uncertified

153 finishers (up 94)        16:03 Chris Bailey      20:26 Catherine Hollister

12/15 3rd BULLDOG BREAKAWAY CHRISTMAS 5K   Charleston        certified #SC10041BS

39 finishers (down 4)        20:43 Brad Wilhoit      20:46 Alexa Goldbus

 

NYRR offers 2012 NYC marathon runners refunds or guaranteed entry into race in 2013, 2014 or 2015.

New York Road Runners: A Message About The Marathon  <http://www2.nyrr.org/email/2012/MARATHON/NO_BAGGAGE/0905/header2.png>

Dear Marathon Runners:

Thank you all for your patience during the last seven weeks as we have worked through issues related to the cancellation of the 2012 ING New York City Marathon. Hurricane Sandy was a devastating event for our city, and our thoughts and prayers remain with the victims and their families as they work to rebuild their homes and lives.

We are sorry that it has taken us longer to resolve these issues than we had originally hoped. We have been working to offer the best possible solutions in order to meet the needs of the many different groups associated with the Marathon.

Our goal was to offer a range of options to each of you so that you can choose which option works best for you.

MARATHON RUNNERS

All 2012 Marathoners may choose one of the following three options:

.Option #1 – Refund. While NYRR has always had a no-refund policy for the Marathon, given these extraordinary circumstances, we are offering runners who were entered in the 2012 Marathon, and were unable to run due to the cancellation¹, the opportunity to obtain a full refund of their 2012 Marathon entry fee (excluding the $11 processing fee); OR

.Option #2 – Guaranteed entry to the ING New York City Marathon for 2013, 2014, or 2015. Entrants in the 2012 Marathon who choose this option will be granted guaranteed entry to the Marathon for the year they choose. Runners will be required to pay all processing and entry fees at the time of application (in the given year), with fees maintained at the same rate as those paid in 2012; OR

.Option #3 – Guaranteed entry to the NYC Half 2013. Entrants in the 2012 Marathon who choose this option will be granted guaranteed entry to the NYC Half 2013, to be run on March 17, 2013. Runners will be required to pay all processing and entry fees at the time of application. Availability will be limited.

¹ Applies to runners entered in the 2012 Marathon who had not cancelled prior to October 24, 2012.

CHARITY RUNNERS

All runners who signed up to run the 2012 Marathon on behalf of Team for Kids or one of the official ING New York City Marathon charities and obtained their entry from NYRR will be offered the same options. The fundraising you did in connection with the 2012 Marathon will entitle you to any of the options above. If your 2012 Marathon entry fee was paid through your charity partner, you will be contacted directly by your charity.

INTERNATIONAL TRAVEL PARTNERS

All international runners who gained entry to the 2012 Marathon as part of a travel package with an official ING New York City Marathon International Travel Partner will be contacted directly by their International Travel Partner representative to facilitate their options.

 

 

TICKET-HOLDERS FOR OTHER RACE-WEEK EVENTS

Ticket-holders for any of the following events will be offered a full refund:

.

Marathon Eve Dinner

.

Reserved Grandstand Seating

.

Blue Line Lounge Presented by Tata Consultancy Services

.

Marathon in a Motorcoach

.

TrackMyRunnersT via TXT

 

Those of you who were entered in the cancelled 2012 NYRR Dash to the Finish Line 5K will receive a separate e-mail outlining further details.

THE OPTION SELECTION PROCESS

 

Top finishers in the 22nd Reindeer Run 5K

HALF-MOON OUTFITTER’S 22nd ANNUAL REINDEER RUN
CHARLESTON, SC, 9:00 AM , 1 DECEMBER 2012 , USATF SC02032BS
WEATHER : SUNNY, 41 DEGREES, RACE DIRECTOR:
TIMING: MIKE & ELLEN MARION, ATLANTIC COAST TIMING, FINISHLINE@EC.RR.COM

**********  AWARDS  LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                 Bib   Age Nettime
===== ==================== ===== === =======
1 HELLEN JEMUTAI         978  30   16:27
2 ESTHER ERB             666  26   16:54
3 MICHELLE LAFLEUR      1547  40   17:26
4 ALYSSA KULIK          1083  22   17:28
5 RIVES POE             1485  35   17:58
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
Place Name                 Bib   Age Nettime
===== ==================== ===== === =======
1 COLE ATKINS            185  27   14:19
2 KIPRONO KURGAT        1084  23   14:25
3 MICHAEL BANKS          210  26   14:44
4 ERIC ASHTON            182  44   15:31
5 STEVE RIVARD          1579  19   15:45
********** FEMALE MASTERS OVERALL RESULTS **********
Place Name                 Bib   Age Nettime
===== ==================== ===== === =======
1 KERRY ROBINSON        2295  53   20:08
2 LAURA BOSELOWITZ       309  44   20:20
3 RUTH EMBLER           2245  55   20:28
********** MALE MASTERS OVERALL RESULTS **********
Place Name                 Bib   Age Nettime
===== ==================== ===== === =======
1 GREG BROWN            2276  44   17:14
2 BRENDAN SILVER        2119  44   18:14
3 MICHAEL CIPOLLA        475  42   18:31
********** FEMALE GRAND MASTER OVERALL RESULTS **********
Place Name                 Bib   Age Nettime
===== ==================== ===== === =======
1 KELLY HAZEL            890  50   21:49
********** MALE GRAND MASTER OVERALL RESULTS **********
Place Name                 Bib   Age Nettime
===== ==================== ===== === =======
1 ANDY TEDESCO          2198  56   18:46
FEMALE AGE GROUP:  1 – 6
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   840 AVERY JENKINS          979   6   28:45
2  1564 ANNA BAZYLEWICZ        236   6   34:55
3  1707 MARIA RUTTER          1637   6   37:12
4  1740 ELLA WILLITS          2044   6   38:03
5  1835 KENDALL SWAN          2124   6   40:33
MALE AGE GROUP:  1 – 6
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   806 LONDON KEARNEY        2159   6   28:29
2  1350 MARSHALL PRITCHETT    1507   6   32:34
3  1405 MACK TRACE            1888   6   33:03
4  1610 JUDE GALLO             739   6   35:31
5  1755 LUKE PAWLIK           1444   5   38:27

FEMALE AGE GROUP:  7 – 8
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   601 DAKOTA TAYLOR         2146   8   27:00
2  1222 ROY RICHARS           1561   7   31:33
3  1241 PEYTON CHADWICK        457   8   31:43
4  1812 ZOE LANT              1104   8   40:00
5  1939 GWENDOLYN STATEN        79   7   44:54
MALE AGE GROUP:  7 – 8
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   226 MICHAEL DONOHO         618   7   23:24
2   376 RYAN SPYCHALSKI       1792   8   25:13
3   384 BROOKS MCEVOY         1237   8   25:15
4   506 LAWSON PRITCHETT      1506   8   26:12
5   611 LUKE WALMET           1957   7   27:04
FEMALE AGE GROUP:  9 – 10
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   246 CHLOE BERDA            257  10   23:41
2   286 GRACE RICHARDS        1554   9   24:10
3   312 MIA DUNN               631  10   24:30
4   326 KATE SPYCHALSKI       1790  10   24:43
5   396 MALLORY JENKINS        981  10   25:24
MALE AGE GROUP:  9 – 10
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    90 ANDREW DE ARELLANO     576  10   21:03
2   255 THOMAS MATHISEN       2413   9   23:47
3   304 BRADEN MINKEL         1287  10   24:24
4   397 MARK RUSSELL          1632  10   25:26
5   497 ARTHUR WILSON         2049   9   26:10
FEMALE AGE GROUP:  11 – 12
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   106 CARLY HALL             840  12   21:32
2   119 ISABELLE GREENSTREET   796  12   21:45
3   129 CALLIE TEMKIN         1856  11   21:54
4   150 KATIE ATWATER          186  12   22:16
5   152 RACHEL WALMET         1959  12   22:19
MALE AGE GROUP:  11 – 12
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    29 NOAH SPENCER          1782  12   18:17
2    40 PATRICK SPYCHALSKI    1791  12   19:03
3    80 HOLDEN JENKINS         980  11   20:47
4   122 LUKE PAULDINE         1440  11   21:49
5   169 WILL MARSHALL         2262  11   22:34
FEMALE AGE GROUP:  13 – 14
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   171 LAUREN MARSHALL       2263  13   22:35
2   172 MEAGAN CARAWAY         421  13   22:38
3   190 CAROLINE KESTER       1041  13   23:01
MALE AGE GROUP:  13 – 14
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    14 HAYDEN DIBONA          597  14   17:05
2    23 JACKSON ELLENBURG      656  13   17:37
3    35 BRADLEY SANDERS       1659  13   18:49

FEMALE AGE GROUP:  15 – 16
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    60 MORGAN LEE            1129  15   20:03
2   277 HANNAH POTTER         1490  16   24:06
3   285 DENISE DEVANEY        2115  15   24:09
MALE AGE GROUP:  15 – 16
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1     9 A.J. GAWRYLUK          746  16   16:19
2    22 TRACE HALL             845  16   17:37
3    26 BOYCE HAIGLER          833  15   18:06
FEMALE AGE GROUP:  17 – 18
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    32 BROOKE GRICE           811  17   18:39
2    83 ANYA BUNAO             373  17   20:53
3    96 NARHI SUMMERALL       2176  18   21:11
MALE AGE GROUP:  17 – 18
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    16 RYAN BING              277  18   17:20
2    49 DURHAM FOSTER         2288  17   19:35
3    94 JAMES KOVAL           1078  17   21:10
FEMALE AGE GROUP:  19 – 24
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    73 STEPHANIE BUFFO        372  23   20:37
2   233 TASHA COBB             484  24   23:29
3   242 ELLEN PAIGE WAY       1983  24   23:38
MALE AGE GROUP:  19 – 24
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1     8 SAMUEL LIVINGSTON SR  1150  20   16:19
2    43 KEITH HOLLIS           926  24   19:17
3    62 TYLER SGRO            1701  22   20:08
FEMALE AGE GROUP:  25 – 29
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    57 MARY LEGARE WHALEY    2006  27   19:56
2   118 KATHLEEN REILLY       1544  25   21:45
3   124 BARRETT WILLIS        2286  26   21:51
MALE AGE GROUP:  25 – 29
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1     7 JASON BRYAN            124  27   15:56
2    11 PATRICK MORGAN        1319  26   16:49
3    21 KEENAN MILLER         1281  25   17:29
FEMALE AGE GROUP:  30 – 34
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    31 KATHRYN ASHTON         183  30   18:37
2    42 SARA JENKINS           982  34   19:05
3    86 SANDY OKEEFE          1384  33   20:56
MALE AGE GROUP:  30 – 34
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1     6 JAY UPCHURCH          1918  34   15:50
2    12 JOSHUA BREWER          332  31   16:53
3    19 BROCK SCHUTE          2264  31   17:27

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   121 MELANIE JONES         1009  35   21:48
2   159 HOLLY LIMBERT         1141  37   22:27
3   273 REBECCA BENTON         255  37   24:03
MALE AGE GROUP:  35 – 39
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    17 JEFF BAXTER           2260  36   17:24
2    38 JUSTIN DAVIS           571  36   18:54
3    47 SHAWN DELANEY          582  37   19:31
FEMALE AGE GROUP:  40 – 44
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    84 PAULA WALMET          1958  42   20:54
2   144 ELIZABETH CURREY      2289  42   22:10
3   225 LOIS NEWBERRY         2274  44   23:23
MALE AGE GROUP:  40 – 44
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    36 TURNER BOONE           305  41   18:52
2    48 CRAIG LEACH           1116  41   19:33
3    55 KEVIN ADCOCK           147  44   19:49
FEMALE AGE GROUP:  45 – 49
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   154 CATHERINE LEE         1125  48   22:19
2   263 SUE ECHAVARRIA         640  46   23:52
3   308 VIRGINIA RICHARDS     1556  49   24:28
MALE AGE GROUP:  45 – 49
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    33 BRATTON FENNELL        687  48   18:40
2    45 ERIC RUCKEL           1622  48   19:23
3    63 ANDREW REYNOLDS       1552  45   20:10
FEMALE AGE GROUP:  50 – 54
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   232 AMY JANE KEAVENEY     1026  51   23:28
2   250 KATHERINE OWENS       1409  52   23:43
3   367 MONICA LOMINCHAR      1153  52   25:09
MALE AGE GROUP:  50 – 54
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    44 TONY SHULER           1730  54   19:18
2    52 RICK RUMMLER          1623  51   19:44
3    85 CHRIS HANDAL           852  51   20:55
FEMALE AGE GROUP:  55 – 59
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   184 SANDRA FOWLER          716  55   22:51
2   382 KATIE ROBERTS         1581  57   25:15
3   456 GEARIN BRODERICK       340  55   25:51
MALE AGE GROUP:  55 – 59
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1    53 TONY GLASER            773  58   19:45
2   201 DAN MCNEILL           1256  56   23:08
3   205 DANIEL CLAPPER         476  59   23:10

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   219 MARY MAULDIN          2272  61   23:19
2   968 DONNA LONG            1155  64   29:38
3  1201 JULIA MARSHALL        1190  60   31:16
MALE AGE GROUP:  60 – 64
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   110 BOB LEE               1124  64   21:37
2   137 KENNETH HANGER         853  61   22:01
3   223 RANDY FREEZE           727  62   23:22
FEMALE AGE GROUP:  65 – 69
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   309 NANCY CURRY            552  65   24:29
2   715 JOAN MULVIHILL        1335  67   27:46
3  1426 DEBBIE RUTAN          1634  65   33:17
MALE AGE GROUP:  65 – 69
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   211 ALAN STRUBLE          1825  66   23:13
2   284 BILL TYNAN            1914  65   24:08
3   659 PETER MUGGLESTONE     1332  67   27:22
FEMALE AGE GROUP:  70 – 99
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1  1581 MARILYN HAIR           837  70   35:06
MALE AGE GROUP:  70 – 99
Place O’All Name                 Bib   Age Nettime
===== ===== ==================== ===== === =======
1   888 DAVID WATSON          1980  77   29:07
2  1150 HARALD HENRYSSON      2117  70   30:49
3  1586 FRANK JAMISON          971  72   35:07