The newest “zombie run” in Charleston comes to Boone Hall Plantation Sept. 22

Here’s something for all you zombie fanatics via an announcement from Boone Hall

RUNNING SCARED 5K ZOMBIE RUN

TO KICK OFF 

BOONE HALL FRIGHT NIGHTS 2013

 Imagine running through the woods being chased by zombies seeking to take your life.  No…it’s not a scene from the hit TV series “Walking Dead” or the recent popular movie “World War Z.”

This is a real event that will actually take place at Boone Hall Plantation in Mt. Pleasant, S.C. this coming fall.

On Sunday September 22, 2013, Boone Hall Plantation and Dream Vision Entertainment Productions will present the inaugural “Running Scared – 5K Zombie Apocalypse” to kickoff the 2013 edition of Boone Hall Fright Nights.

 WHAT IS IT?

“Running Scared” is a 5K course that ventures into the “Zombie Infested Woods” of Boone Hall Plantation where elaborate scenes have been constructed for Boone Hall Fright Nights. Runners who have signed up for this event will venture into these woods with 3 life flags hanging from their waste band and one goal: to reach the end of the course with at least one life flag left; because throughout the course, Zombies are awaiting and hungry to take them away. Runners will face obstacles and other challenges as they flee the attacking Zombies while attempting to cross the finish line “alive.”

WHEN?

This fun run will take place on Sunday September 22, 2013 from 12pm-6pm.

HOW TO PARTICIPATE

There are four different ways to participate in the event.

(1) Runners                              $50 advance registration – $60 after Sept. 1st.

(2) Feasting Zombie        $50 advance registration – $60 after Sept. 1st

(3) Zombie Horde            $25 advance registration – $35 after Sept. 1st

(4) Spectator                             $10 advance – $15 at the gate.

All levels allow participants admission to the “Ultimate Zombie Bash” which will take place from 12noon-8pm on the day of the Zombie Run. 

The Ultimate Zombie Bash will feature music, food, beer, and more. This is going to be one “killer” day.  

SPECIFIC DETAILS ABOUT THE EVENT AND REGISTRATION FOR PARTICIPATION CAN BE FOUND ONLINE AT WWW.BOONEHALLFRIGHTNIGHTS.COM.

SPECIAL NOTES OF IMPORTANCE

*”Running Scared” is the kickoff event for Boone Hall Fright Nights 2013 but it is not the main event itself.

*The 2013 edition of Boone Hall Fright Nights  will feature four new “terrifying” attractions which will be presented on 21 different nights Sept. 27-Nov.2.

Dates of operation for Boone Hall Fright Nights 2013 will be:  Sept. 27-28  Oct. 4-5-6  10-11-12-13  17-18-19-20   24-25-26-27  30-31   Nov. 1-2

Event hours will be: dusk – midnight on Fridays-Saturdays   dusk-10pm all other open nights

Attractions for the 2013 event will be:

Castle Mid-Evil

          Wicked Woods Hayride

          Zombie Town – All New

Little Amy’s Nightmare In 3D - The Torment Continues

* Boone Hall Fright Nights is the largest multi-attraction haunted event in the state of South Carolina and is presented jointly by Boone Hall Plantation and Dream Vision Entertainment Productions.

* Entrance to both the Zombie Run and Boone Hall Fright Nights is located 1/2 mile north of Long Point Rd. on Hwy. 17 in Mt. Pleasant, S.C.  Do not go to the main entrance to Boone Hall Plantation on Long Point Rd. You cannot get into these events from there.

_____________________________

 

Public can vote in Cooper River Bridge Run design contest – TODAY and only until 6 p.m.

If you ever have had any qualms about the Cooper River Bridge Run design over the years, here’s your chance!

For the first time, CRBR is letting the public vote, but you better hurry. It was for today only and only until 6 p.m.

Vote by going on http://www.bridgerun.com/ … It’s a double-click deal. Click first to review the design. Then go back to the website to click and cast your vote. (At least one Facebook friend had an issue with that.)

The public’s vote will only be 25 percent (I think it should be more). But it’ll also give the masses a chance to see what was considered. In fact this year, the Bridge Run had a whopping 75 qualified entries, including those submitted by children.

Race Director Julian Smith says the idea to let the public vote came from Michael Seekings, a Bridge Run board member, Charleston city councilman, Charleston Running Club member and avid runner himself.

Smith says the board hopes to continue letting the public vote, though for a similarly small window of time. Maybe three days next year.

He adds he doesn’t think it’s feasible to let the public have a 100 percent say in the selection because there are considerations that the T-shirt provider has to make.

While the voting only counts for 25 percent of the decision, a group will meet tonight to make up the final voting. (I’ll be there, so I’ll see what level of influence the online voting.)

The design will be unveiled at a ceremony on Aug. 21 at Alhambra Hall in Mount Pleasant.

Mark your calendars: Magnet Mile on Aug. 17 and Montague Mile on Sept. 15

Perhaps the only running distance that has the mystique of the marathon is the mile.

While the marathon has exploded into a multimillion dollar industry, the poor mile has suffered at the hands of mathematics, namely the world’s decision to go metric.

One mile is 1,609.34 meters. Even the mile’s equivalent in today’s world of scholastic, collegiate and professional track is 1,500 meters. For the masses, a mile is just too short (and probably painful) for distance to generate many events. The 5K, after all, has become ubiquitous – and for some, tedious – on the American road race scene.

Continue reading

Teach your children well – get kids excited about exercise by participating in a kids triathlon

I covered this last year and I think I smiled the whole time. The kids really got into it.

YMCA Offers Youth Triathlon

Registration has started for the Summerville Family YMCA’s annual Youth Triathlon Saturday, August 17.

The YMCA Youth Triathlon kicks off at 7:30am with the swimming portion. The older age group (ages 11-14) swims eight lengths of the pool at The Ponds Farmhouse and the younger age group (ages 7-10) swims four lengths of the pool. The participants enter the water one at a time, at intervals of 10-15 seconds.

Continue reading

Fun summer tune-up: Charleston Track Challenge on July 23

During this rare lull in Charleston’s running schedule, there’s a fun alternative coming up on July 23.

The College of Charleston’s track and cross-country coaches, not the college itself, is holding the second of two Charleston Track Challenges on July 23 at the track at Mount Pleasant’s Park West facility.

CofC coach Amy Seago said the first one on July 9 was fun, but only attended by 11 people, ages 5 to 65.

The “all-comers track meet” featured four events (long jump, 200m, mile and 400m) and the July 23 event will feature four as well: 100m, mile, 400m and 5K. Yes, on the track. Just to make clear.

Registration starts at 6:30 pm. The meet starts at 7 pm. Again, that’s TUESDAY, JULY 23.

The cost is just $15 and Seago says she hopes to at least break-even to cover the liability cost of the meet. Anything left over will go to college’s track and X-C program. She hopes it will raise interest level in the sport of track.

Fleet Feet is stepping up and will offer some giveaways at the Charleston Track Challenge.

The coaches envision expanding the challenge to four meets and one cross-country meet.

Here’s my idea, too … those who may like to race in the  Charleston Marathon’s inaugural Montague Mile on Sept. 15 may want to give the wheels a test ride on July 23. It’ll give you a good baseline to train off of.

 

 

Results from Race the Landing 5K series, fifth and final race; Banks sets another course record at 14:45

RACE THE LANDING SERIES #5

July 11, 2013 Charleston, SC

at CHARLESTOWNE LANDING STATE PARK

(AGE GROUP RESULTS AT END)

 

Place   Bib #   Name                   TIME        Pace  Gender  Age   City             ST

___________________________________________________________________________________________

1       6   BANKS, MICHAEL         14:45.06*   4:45  M       26    CHARLESTON       SC

2     701   ROME, CODY             14:49.29    4:47  M       23    LADSON           SC

3     656   MORGAN, PATRICK        15:41.43    5:04  M       26    CHARLESTON       SC

4     521   DE VILLERS, MATTHEW    16:39.63    5:22  M       24    MENOMONEE FALLS  WI

5     477   BRYAN, JASON           16:45.55    5:24  M       27    CHARLESTON       SC

Continue reading

What’s the Charleston Track Challenge?

It’s an “all-comers” track meet on Tuesday and July 23.. Not sure how many people are going. But’s a great opportunity to get timed in the 400 or the mile. Summer “all-comers” track meets have been tried before with light attendance at best. Still, count it as a workout!

Here’s the organizer’s answer to my emailed question:

Long story short it’s a track meet that is open to any and all.  There are 2 dates Tomorrow July 9th and july 23rd

Entries ($15) are day of at the Park West track facility in Mt Pleasant  Entries @ 6:30pm events begin @ 7pm.

Below is a link to the FB event page.

https://www.facebook.com/events/107003872842908/

 Let me know if you have any other questions

Ben

 Coach Ben Yocum

College of Charleston Track and Field

Hilton Head Island will host its first marathon on Feb. 8, 2014

Marathons are still hot. Not only does the Charleston area have two, but Myrtle Beach, Greenville and Columbia each have a marathon. Asheville has recently added not one, but TWO marathons, and Savannah has a relatively new Rock ‘n Roll.

And now Hilton Head …

Here’s the announcement – JUST RECEIVED! You heard it here first, most likely …

Bear Foot Sports is happy to announce that they will be bringing Hilton Head’s first marathon to the Island on February 8, 2014. The Hilton Head Island Marathon will be an expansion of the Half Marathon that has been run on the Island by BFS for the past 11 years.

“We are thrilled to land approval for this event as it not only is a ‘first’ for the Island, but it will bring additional revenue to our hospitality industry during the off season,” says Bear Foot’s Mark Weisner.

“We look forward to expanding on the Half Marathon and also turning this into a popular event among marathoners. ”

Weisner added that what is great about the Hilton Head location is that “athletes that compete here, and their families, tend to stay several days taking advantage of the beauty and amenities of the Island, giving a nice boost to the local economy.”

Runners in the marathon will run the already established Half Marathon course starting at Jarvis Creek Park with slight adjustments.

The scenic certified course is fast and flat and takes runners over the Cross Island Parkway, through two parks, numerous neighborhoods, and over Broad Creek. The additional 13.1 miles of the marathon course is all new and will run on the other side of the Cross Island Parkway, Spanish Wells Road and Point Comfort Road.

Both The Marathon and Half Marathon will feature all standard male and female divisions.The race will also feature a 5K, children’s run, and post race party.  The Hilton Head Marathon, Half Marathon & 5k will be limited to a total of 2500 participants. On line registration is open now. To register or for more information, call Bear Foot Sports at 843-757-8520 or visit   http://www.bearfootsports.com/heels.htm

Results from the Isle of Palms Beach Run 5K & 10K, total of 310 runners.

21st ISLE OF PALMS BEACH RUN 5K June 29, 2013 Isle of Palms, SC

Results Compiled by Race Management Systems(RMS),www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City            St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = =============== == ======= =====

1   1/6      942 Kyle McGue           15 M                      19:53  6:24

2   2/6      279 Michael Kolor        15 M Cary            NC   20:34  6:38

3   1/13     326 Aendel Mendoza       22 M Goose Creek     SC   20:35  6:38

4   2/13     259 Aaron Hanko          19 M Goose Creek     SC   20:39  6:39

5   1/13     210 Brian Berrigan       43 M Isle Of Palms   SC   20:53  6:43

6   3/13     252 Zachary Freels       18 M Hendersonville  TN   20:54  6:44

7   1/9      297 Alex McDonald        38 M Columbia        SC   20:54  6:44

8   1/10     976 Ted Chestnut         28 M                      21:01  6:46

9   2/10     290 Jordan Lybrand       26 M Columbia        SC   21:14  6:50

10   1/10     296 Brennan McDavid      20 F Mt Pleasant     SC   21:15  6:51

11   2/13     284 Craig Leach          42 M Mt Pleasant     SC   21:16  6:51

12   3/13     258 Scott Hanel          44 M Mt Pleasant     SC   21:27  6:55

13   2/10     969 Meagan Brandli       20 F                      21:33  6:56

14   1/11     959 Robert Conley        47 M                      21:47  7:01

15   4/13     327 Bradley Mevers       19 M Goose Creek     SC   21:49  7:02

16   2/9      972 Ben McDonald         35 M                      22:13  7:10

17   1/4      274 Will Johnson         34 M Greenville      SC   22:46  7:20

18   2/4      369 Tyler Tracy          31 M Isle of Palms   SC   22:46  7:20

19   3/10     203 Ryan Adkins          25 M Goose Creek     SC   22:48  7:21

20   4/13     752 William Wood         40 M West Chester    PA   22:48  7:21

21   5/13     978 John Thompsson       20 M                      22:49  7:21

22   1/17     236 Heather Dyer         38 F Memphis         TN   22:51  7:22

23   6/13     209 Jason Bermudez       23 M Goose Creek     SC   22:56  7:23

24   4/10     970 Brandon Wells        28 M                      22:59  7:24

25   5/13     930 D.I. Colon           44 M Summerville     SC   23:05  7:26

26   1/12     947 Lynne Andersson      48 F                      23:25  7:33

27   5/10     952 William Rinaldi      26 M                      23:32  7:35

28   7/13     938 Breson Pillen        19 M                      23:43  7:38

29   1/9      253 Connor Geddings      12 M Isle of Palms   SC   23:53  7:42

30   1/8      263 Ginger Herrick       54 F Mt Pleasant     SC   23:58  7:43

31   6/10     206 Brian Bal            25 M Goose Creek     SC   23:59  7:43

32   2/11     948 Stephen Anderson     47 M                      24:00  7:44

33   8/13     940 Kyle Eslamilla       19 M                      24:02  7:44

34   3/11     950 Gary Rehak           46 M                      24:13  7:48

35   6/13     231 Kelson Colbo         44 M Mt Pleasant     SC   24:20  7:50

36   1/8      927 Peter Alvord         53 M                      24:21  7:50

37   1/9      756 Rachel Willard       25 F Greer           SC   24:28  7:53

38   3/6      975 Carter Spence        13 M                      24:28  7:53

39   1/8      921 Marshall Wakat       71 M                      24:31  7:54

40   1/17     367 Ally Sorrenson       17 F Summerville     SC   24:32  7:54

41   4/11     238 Steve Dyer           45 M Memphis         TN   24:34  7:55

42   4/6      915 Elliott Suggs        14 M Charleston      SC   24:36  7:55

43   9/13     248 Dylan Forrester      23 M Charleston      SC   24:39  7:56

44   1/4      354 Barry Schneiderman   60 M Mt Pleasant     SC   24:40  7:57

45   5/11     352 Scott Savoie         49 M Isle of Palms   SC   24:54  8:01

46   2/17     270 Melissa Ingram       38 F Charleston      SC   25:09  8:06

47   3/9      269 Keith Ingram         36 M Charleston      SC   25:13  8:07

48   3/4      349 Carlton Roxbrough    33 M Charleston      SC   25:15  8:08

49   7/10     359 Joseph Sikarin       25 M Goose Creek     SC   25:20  8:10

50   2/17     280 Samantha Kolor       13 F Cary            NC   25:27  8:12

51   7/13     941 Gary Zink            43 M                      25:30  8:13

52  10/13     977 Austin Davis         20 M                      25:41  8:16

53   6/11     293 Harold McAlister     46 M Fountain Inn    SC   25:48  8:19

54   2/4      243 Jim Edwards          63 M Isle of Palms   SC   25:51  8:20

55   3/10     366 Abby Sorrenson       21 F Summerville     SC   26:02  8:23

56   8/13     219 Jerry Butler         43 M Wadmalaw Island SC   26:04  8:24

57   4/10     755 Heidi Willard        23 F Greer           SC   26:10  8:26

58   8/10     213 Richard Bousquet     26 M Goose Creek     SC   26:16  8:27

59   1/13     273 Kathryn Johnson      34 F Greenville      SC   26:16  8:28

60   2/8      957 Kathleen Stites      51 F                      26:17  8:28

61  11/13     235 Kevin Doty           24 M Goose Creek     SC   26:22  8:29

62  12/13     933 Scott Leecock        24 M                      26:32  8:33

63   1/6      230 Daniel Chandler      58 M Isle of Palms   SC   26:50  8:38

64   9/13     946 Craig Rubino         40 M                      26:51  8:39

65   3/17     299 Abigail McLaughlin   15 F Camden          SC   27:01  8:42

66   5/10     373 Christina Waters     21 F Summerville     SC   27:04  8:43

67   2/13     910 Kelly Durrette       31 F Isle of Palms   SC   27:05  8:43

68   1/5      341 Lori Pope            56 F Charleston      SC   27:11  8:45

69  13/13     338 William O’Shields    21 M Mt Pleasant     SC   27:26  8:50

70   1/12     955 Katrina Hreha        43 F Mt Pleasant     SC   27:41  8:55

71   4/9      762 Michael Kraus        35 M Isle of Palms   SC   28:02  9:02

72   5/9      342 Scott Pope           36 M Charlotte       NC   28:08  9:04

73   4/17     931 Emma Scharett        17 F Hanahan         SC   28:09  9:04

74   2/8      901 Bob Wegner           54 M Charleston      SC   28:09  9:04

75   3/8      914 Steve Suggs          50 M Charleston      SC   28:13  9:05

76   2/9      939 Caleb Zink           12 M                      28:22  9:08

77   2/12     343 Brian Purvis         42 F Summerville     SC   28:34  9:12

78   5/17     226 Bethany Carroll      17 F Hendersonville  TN   28:38  9:13

79   7/11     228 Grant Carroll        46 M Hendersonville  TN   28:38  9:13

80            953 Ryne Gallati         19                        28:53  9:18

81   8/11     954 Todd Gallati         48 M                      28:53  9:18

82   3/13     979 Megan Godard         31 F                      28:59  9:20

83   2/6      368 Mickey Timms         57 M Mt Pleasant     SC   29:02  9:21

84   6/17     961 Kelsey Sorrenson     15 F                      29:06  9:22

85  10/13     956 Mark Burke           43 M Hyattsville     MD   29:06  9:22

86   3/8      295 Linda McDandel       52 F Myrtle Beach    SC   29:07  9:23

87   2/12     254 Danielle Girard      47 F Mt Pleasant     SC   29:13  9:24

88   2/9      267 Laura Holy           29 F Mt Pleasant     SC   29:34  9:31

89   6/9      761 Joel Wells           38 M Summerville     SC   29:35  9:32

90   7/17     244 Fanny Estrada        13 F Cassatt         SC   29:38  9:33

91   5/6      265 Bailey Hinson        13 M Mt Pleasant     SC   29:41  9:34

92   9/11     266 Edward Holton        49 M Hanahan         SC   29:43  9:34

93   6/10     353 Katrina Schiefer     24 F Charleston      SC   29:53  9:37

94   9/10     278 Marcus Kim           28 M Fletcher        NC   29:57  9:39

95   3/9      937 Kelly McDavid        26 F                      29:58  9:39

96   7/10     298 Meghan McGovern      21 F Charleston      SC   29:58  9:39

97   4/8      902 William Warner       53 M Isle Of Palms   SC   30:03  9:41

98   4/4      245 Matthew Fields       30 M Isle Of Palms   SC   30:10  9:43

99   3/9      916 Mason Suggs          12 M Charleston      SC   30:10  9:43

100   3/17     760 Kendra Bennett       35 F Summerville     SC   30:16  9:45

101   4/13     330 Robin Miller         32 F Charlotte       NC   30:25  9:48

102   4/17     344 Priscilla Rhodes     38 F Charlotte       NC   30:25  9:48

103   3/12     351 Cynthia Salyer       45 F Hanahan         SC   30:35  9:51

104   4/9      904 Will Cobb            11 M Charleston      SC   30:42  9:53

105   5/8      222 Billy Cappelmann     51 M Isle of Palms   SC   30:52  9:57

106   5/9      237 Spencer Dyer         12 M Memphis         TN   30:56  9:58

107   2/8      974 Keith Ambrose        70 M Isle of Palms   SC   30:57  9:58

108   5/17     971 Cindy McDonald       36 F                      31:07 10:01

109   4/9      962 Kattia King          28 F                      31:35 10:10

110  10/11     929 Wade Delp            45 M                      31:43 10:13

111   3/12     922 Mag Galas            40 F                      31:44 10:13

112   5/13     919 Ashley Elvis         34 F Aiken           SC   31:46 10:14

113   4/8      907 Maria Esteves        52 F Isle of Palms   SC   31:52 10:16

114  10/10     277 Eoin Kenny           25 M Charleston      SC   32:05 10:20

115   3/8      968 Benn Grant           66 M                      32:13 10:22

116   8/17     944 Shaina Adler         16 F                      32:17 10:24

117   6/17     374 Erica Watts          35 F Hanahan         SC   32:28 10:27

118   6/8      763 Chris Stormer        52 M Columbia        SC   32:34 10:29

119   4/8      951 Zachary Bourne       68 M Mt Pleasant     SC   32:48 10:34

120   5/9      370 Anni Tuten           27 F N Charleston    SC   32:56 10:36

121   7/17     225 Melody Carithers     39 F Mt Pleasant     SC   33:08 10:40

122   6/9      920 Kellen Rich          25 F Lexington       SC   33:21 10:44

123   5/8      324 Emily McLaughlin     50 F Camden          SC   33:28 10:47

124   4/12     204 Shannon Areford      41 F Camden          SC   33:28 10:47

125   5/12     925 Isobel Hitchcock     44 F                      33:36 10:49

126   4/12     926 Tina Sutana          47 F                      33:36 10:49

127   6/13     216 Rebekah Broome       32 F Summerville     SC   33:44 10:52

128   7/13     208 Sabra Berger         34 F Summerville     SC   34:05 10:59

129   8/17     958 Sarah Golden         36 F                      34:10 11:00

130   9/17     960 Ally Eidson          13 F                      34:26 11:05

131  11/13     949 Kirk Rashka          43 M Mt Pleasant     SC   34:29 11:06

132   9/17     215 Alysia Bridgman      35 F Columbia        SC   34:31 11:07

133  10/17     291 Tracey Marks         38 F Isle of Palms   SC   34:37 11:09

134   7/9      757 Ben Marks            35 M Charleston      SC   34:37 11:09

135   6/12     257 Kasey Hamlin-Smith   42 F Mt Pleasant     SC   34:46 11:12

136   1/7      363 Ellie Sineath         9 F Goose Creek     SC   34:50 11:13

137  11/11     337 Steve O’Shields      47 M Mount Pleasant  SC   34:53 11:14

138   2/7      913 Samantha Smith       12 F Charleston      SC   34:53 11:14

139  12/13     362 Drew Sineath         40 M Goose Creek     SC   34:57 11:15

140  13/13     966 Nick MacKowski       43 M                      34:59 11:16

141   6/8      963 Terrylynn Shipley    51 F                      35:05 11:18

142   6/6      339 Zachary O’Shields    13 M Mt Pleasant     SC   35:21 11:23

143   5/12     289 Michele Lichtenberg  46 F Summerville     SC   35:41 11:29

144   2/5      973 Kathryn Bender       58 F                      35:41 11:30

145  10/17     764 Sarah Stormer        15 F Columbia        SC   35:52 11:33

146  11/17     932 Katelyn Watson       16 F                      36:16 11:41

147   7/8      928 Deb Alvord           51 F                      36:16 11:41

148   7/8      908 Joe Esteves          54 M Harrison        NJ   36:28 11:45

149   6/12     753 Sheri Zieminick      45 F Daniel Island   SC   36:43 11:49

150   3/7      943 Tessa Adler          12 F                      36:46 11:50

151  11/17     272 Laura Jamison        38 F Stony Point     NC   36:49 11:51

152   6/9      271 Hunter Jamison        9 M Stony Point     NC   36:49 11:51

153   8/10     288 Amber Lichtenberger  24 F Summerville     SC   36:57 11:54

154   7/12     220 Carla Campbell       43 F Charleston      SC   37:15 12:00

155   8/13     964 Kristin Burroughs    33 F                      37:19 12:01

156   4/7      965 Rachel Pemberton     12 F                      37:19 12:01

157   7/9      911 Bradley Sharp         9 M Greer           SC   37:22 12:02

158   7/12     945 Tammy Carpenter      48 F Forest City     NC   37:42 12:08

159   9/13     232 Jen Coody            34 F Columbia        SC   37:44 12:09

160  12/17     285 Kerry Leach          38 F Mt Pleasant     SC   37:51 12:11

161  10/13     357 Shannon Sharp        32 F Greer           SC   37:56 12:13

162   7/9      211 Manasa Bhat          29 F Greenville      SC   38:14 12:19

163  13/17     758 Michele-Lee Parrish  39 F N Charleston    SC   38:20 12:21

164  14/17     759 Emily Dziuban        39 F Isle of Palms   SC   38:21 12:21

165  12/17     207 Allison Barlow       17 F Isle of Palms   SC   39:32 12:44

166  15/17     912 Alanna Williams      37 F Charleston      SC   39:46 12:48

167   3/5      375 Debbie Waynick       56 F Greer           SC   39:50 12:50

168   9/10     221 Kayce Campbell       22 F Charleston      SC   40:11 12:56

169  13/17     249 Brooke Foster        14 F Summerville     SC   40:31 13:03

170  10/10     331 Ferrol Moore         23 F Charleston      SC   40:45 13:07

171   1/2      262 Cynthia Heiskell     63 F Isle of Palms   SC   41:14 13:17

172   3/6      234 Lee Crites           57 M Isle of Palms   SC   41:15 13:17

173   5/8      765 Don Plunkett         70 M Charleston      SC   41:31 13:22

174   8/9      935 Bridget Weid         26 F                      41:32 13:22

175  11/13     936 Angela Mound         34 F                      41:33 13:23

176  12/13     967 Nikki Judy           30 F Mt Pleasant     SC   42:36 13:43

177   8/9      350 James Ryan           38 M Isle of Palms   SC   42:39 13:44

178   8/12     224 Melanie Cappelmann   46 F Isle of Palms   SC   43:05 13:52

179  14/17     223 Emily Cappelmann     17 F Isle of Palms   SC   43:05 13:52

180   8/12     233 Kellen Correia       43 F Mt Pleasant     SC   44:25 14:18

181   5/7      251 Hailey Foster        11 F Summerville     SC   45:39 14:42

182   9/9      250 Chris Foster         38 M Summerville     SC   45:40 14:42

183   8/8      241 Greg Eaton           52 M Charleston      SC   46:50 15:05

184   6/7      205 Steph Areford        12 F Camden          SC   46:53 15:06

185  15/17     300 Delaney McLaughlin   15 F Camden          SC   46:53 15:06

186   9/12     247 Lisa Fisher          45 F Summerville     SC   47:43 15:22

187  16/17     246 Erika Fisher         14 F Summerville     SC   47:44 15:22

188  16/17     917 Megan Williams       35 F Charleston      SC   47:45 15:23

189  10/12     240 Cecelia Eaton        46 F Charleston      SC   47:47 15:23

190   1/4      292 Marilyn Mattice      65 F Isle of Palms   SC   49:10 15:50

191   6/8      332 Joseph Myers III     71 M Mt Pleasant     SC   49:25 15:55

192   3/4      287 Michael Leibowitz    60 M Charleston      SC   49:32 15:57

193   4/4      346 Rick Rockwell        62 M Mt Pleasant     SC   49:39 15:59

194   7/7      227 Braden Carroll       12 F Hendersonville  TN   50:06 16:08

195  17/17     340 Madison Basford      13 F Hendersonville  TN   50:06 16:08

196   9/12     229 Kathy Carroll        43 F Hendersonville  TN   50:11 16:10

197   4/5      923 Cherie Berotti       57 F                      51:56 16:43

198   2/4      924 Sandy Randall        65 F Mt Pleasant     SC   51:56 16:43

199  10/12     294 Melissa McCoy        42 F Rock Hill       SC   52:24 16:52

200  17/17     335 Kelly Olsen          39 F Columbia        SC   52:25 16:52

201   8/9      909 Harrison Billhorn    12 M Charleston      SC   52:55 17:02

202   9/9      903 Brennen Schneider    12 M Charleston      SC   52:55 17:02

203   7/8      361 Leonard Silverman    71 M Isle of Palms   SC   55:06 17:44

204   9/9      282 Lori Lawson          29 F Greer           SC   55:22 17:50

205   5/5      371 Connie Vassey        55 F Greer           SC   55:22 17:50

206  11/12     906 Kelley Cobb          44 F Charleston      SC   55:49 17:58

207   8/8      905 Bill Cobb            66 M Charleston      SC   55:50 17:59

208   2/2      360 Gail Silverman       61 F Isle of Palms   SC   56:12 18:06

209   8/8      275 Judith Jones         50 F Ladson          SC   58:35 18:52

210  12/12     255 Debora Goodman       44 F Goose Creek     SC   58:36 18:52

211   3/4      217 Donna Brown          76 F Charleston      SC 1:01:28 19:47

212  13/13     748 Alisa Whittington    33 F Summerville     SC 1:02:59 20:17

213  11/12     355 Jeanie Sharp         48 F Summerville     SC 1:02:59 20:17

214   4/4      358 Sylvia Sherwood      77 F Isle of Palms   SC 1:04:08 20:39

215   4/6      268 James Hurley         55 M Charleston      SC 1:04:58 20:55

216   5/6      934 Mike Leather         59 M                    1:06:55 21:33

217   6/6      281 William Lachicotte   56 M Charleston      SC 1:18:35 25:18

218  12/12     256 Tamra Green          47 F Charleston      SC 1:18:35 25:18

 

********** 5K AWARDS LIST **************

 

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Brennan McDavid      20 Mt Pleasant     SC   21:15

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Kyle McGue           15                      19:53

************************************************

************************************************

 

**********  AGE-GROUP RESULTS **********

 

FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

1 Ellie Sineath         9 Goose Creek        SC   34:50

2 Samantha Smith       12 CHARLESTON         SC   34:53

MALE AGE GROUP:  1 – 12

1 Connor Geddings      12 Isle of Palms      SC   23:53

2 Caleb Zink           12                         28:22

FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

1 Ally Sorrenson       17 Summerville        SC   24:32

2 Samantha Kolor       13 Cary               NC   25:27

MALE AGE GROUP:  13 – 17

1 Michael Kolor        15 Cary               NC   20:34

2 Carter Spence        13                         24:28

FEMALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Meagan Brandli       20                         21:33

2 Abby Sorrenson       21 Summerville        SC   26:02

MALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Aendel Mendoza       22 goose creek        SC   20:35

2 Aaron Hanko          19 Goose Creek        SC   20:39

FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Rachel Willard       25 GREER              SC   24:28

2 Laura Holy           29 Mount Pleasant     SC   29:34

MALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Ted Chestnut         28                         21:01

2 Jordan Lybrand       26 Columbia           SC   21:14

FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Kathryn Johnson      34 Greenville         SC   26:16

2 Kelly Durrette       31 ISLE OF PALMS      SC   27:05

MALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Will Johnson         34 Greenville         SC   22:46

2 Tyler Tracy          31 Isle of Palms      SC   22:46

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Heather Dyer         38 Memphis            TN   22:51

2 Melissa Ingram       38 Charleston         SC   25:09

MALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Alex McDonald        38 Columbia           SC   20:54

2 Ben McDonald         35                         22:13

FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Katrina Hreha        43 MT. PLEASANT       SC   27:41

2 Brian Purvis         42 Summerville        SC   28:34

MALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Brian Berrigan       43 Isle of Palms      SC   20:53

2 Craig Leach          42 Mt. Pleasant       SC   21:16

 

FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Lynne Andersson      48                         23:25

2 Danielle Girard      47 Mount Pleasant     SC   29:13

MALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Robert Conley        47                         21:47

2 Stephen Anderson     47                         24:00

FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Ginger Herrick       54 Mt Pleasant        SC   23:58

2 Kathleen Stites      51                         26:17

MALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Peter Alvord         53                         24:21

2 Bob Wegner           54 CHARLESTON         SC   28:09

FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Lori Pope            56 Charleston         SC   27:11

2 Kathryn Bender       58                         35:41

MALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Daniel Chandler      58 Isle of Palms      SC   26:50

2 Mickey Timms         57 Mt. Pleasant       SC   29:02

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Cynthia Heiskell     63 Isle of Palms      SC   41:14

2 Gail Silverman       61 ISLE OF PALMS      SC   56:12

MALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Barry Schneiderman   60 Mount Pleasant     SC   24:40

2 Jim Edwards          63 Isle of Palms      SC   25:51

FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Marilyn Mattice      65 Isle of Palms      SC   49:10

2 Sandy Randall        65 MT. PLEASANT       SC   51:56

MALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Marshall Wakat       71                         24:31

2 Keith Ambrose        70 ISLE OF PALMS      SC   30:57

 

 

 

 

 

 

2nd ISLE OF PALMS BEACH RUN 10K June 29, 2013 Isle of Palms, SC

Results Compiled by Race Management Systems(RMS),www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City             St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = ================ == ======= =====

1   1/6     5958 Ryan Thompson        31 M N Charleston     SC   39:54  6:26

2   1/5     5940 David Quick          49 M Mt Pleasant      SC   40:12  6:29

3   1/2     5972 Kevin Clark          18 M                       40:37  6:33

4   1/6     5920 Brian McCall         27 M Summerville      SC   40:54  6:35

5   2/2     5980 Matt Ernstes         19 M West Chester     OH   41:05  6:37

6   1/3     1490 Pierce Cauthen       39 M Sullivans Island SC   44:09  7:07

7   2/6     1481 Peter Ardissono      25 M Sammamish        WA   44:27  7:10

8   1/7     5978 Melanie Jones        36 F                       45:36  7:21

9   1/5     5975 Anna Fairey          19 F                       45:55  7:24

10   2/5     5969 Ken Privette         47 M                       47:12  7:36

11   1/5     5961 John Helfrick        51 M Mendham          NJ   47:19  7:37

12   2/6     5987 Pete Grazaitis       33 M                       47:50  7:42

13   1/9     5952 Stewart Williams     40 M Aiken            SC   47:53  7:43

14   2/9     5977 David Jones          43 M                       48:29  7:49

15   2/7     5899 Mary Ford            35 F Charleston       SC   48:51  7:52

16   1/11    5981 Haley Nitterhouse    28 F N Charleston     SC   49:15  7:56

17   2/5     5966 Bryant Kohut         50 M                       49:26  7:58

18   2/11    5918 Jennifer Lybrand     25 F Columbia         SC   50:00  8:03

19   3/6     5953 Chris Young          34 M Sullivans Island SC   50:09  8:05

20   2/3     5949 Benjamin Townsend    35 M Mt Pleasant      SC   50:12  8:05

21   1/3     5927 Brian Moore          58 M Isle Of Palms    SC   50:29  8:08

22   3/11    5943 Amy Lauren Scott     27 F Charleston       SC   50:46  8:11

23   3/9     5985 Samuel Hubbard       44 M Summerville      SC   50:50  8:11

24   4/9     1487 Paul Brown           40 M Johns Island     SC   51:33  8:18

25   4/11    1489 Amanda Caston        27 F Moncks Corner    SC   51:55  8:22

26   1/2     5967 Cherry Kent          56 F                       52:02  8:23

27   5/9     5965 Chris Ruleman        42 M                       52:25  8:27

28   1/2     1495 Daniel Clapper       60 M Charleston       SC   52:27  8:27

29   2/3     5937 Tommy Outlaw         56 M Lexington        SC   52:28  8:27

30   3/5     5942 Jamie Satterfield    52 M Dahlonega        GA   52:31  8:27

31   1/5     5974 Alan Brown           65 M Charleston       SC   52:34  8:28

32   4/6     5912 Viet Huynh           31 M Yuma             AZ   52:34  8:28

33   2/2     5970 Steve Eberhardt      64 M                       52:59  8:32

34   3/7     5928 Tiffany Moye         36 F Mt Pleasant      SC   53:44  8:39

35   1/8     5947 Elizabeth Smerczak-  31 F Summerville      SC   53:46  8:40

36   3/6     5908 Andrew Hill          26 M N Charleston     SC   55:08  8:53

37   2/5     5956 Skipper Hewitt       65 M Isle of Palms    SC   55:13  8:54

38   4/6     5916 Bochet Leland        29 M Mt Pleasant      SC   55:58  9:01

39   3/3     5950 Dave Trautman        58 M Charleston       SC   56:04  9:02

40   1/4     5930 Monica Mumme         50 F N Charleston     SC   56:21  9:05

41   5/6     5933 Joseph Newman        28 M Mt Pleasant      SC   56:39  9:07

42   5/11    5931 Amy Myers            28 F Houston          TX   57:57  9:20

43   6/6     1497 Commodore Cox        29 M Houston          TX   57:57  9:20

44   2/4     5959 Johni Wegner         51 F Rochester        NY   58:04  9:21

45   6/11    5896 Marguerite Devoll    27 F Atlanta          GA   58:31  9:25

46   3/4     5973 Noriko Johnson       51 F                       59:12  9:32

47   2/8     5976 Jessica Garner       33 F                       59:15  9:33

48           5984 Dan Lawrence            M                       59:29  9:35

49   4/4     5935 Judi Olmstead        53 F Mt Pleasant      SC   59:42  9:37

50   3/8     5988 Clarissa Spehl       33 F Chapin           SC   59:56  9:39

51   3/5     5925 Bryan Mohorn         48 M Isle of Palms    SC 1:00:08  9:41

52   6/9     5957 Matt Welch           44 M Charleston       SC 1:00:33  9:45

53   4/7     5904 Nikole Hamilton      35 F Mt Pleasant      SC 1:00:34  9:45

54   7/11    5900 Cassandra Gibbs      26 F Atlanta          GA 1:00:42  9:46

55   8/11    5905 Jill Haug            29 F James Island     SC 1:00:58  9:49

56   7/9     1482 Scott Bates          44 M Charleston       SC 1:01:20  9:53

57   1/7     5939 Mary Poole           42 F Mt Pleasant      SC 1:01:30  9:54

58   4/5     5986 Mark Nowling         45 M                     1:02:35 10:05

59   2/7     5962 Tami Ulheiser        42 F                     1:03:04 10:09

60   3/7     5968 Shelly Privette      43 F                     1:03:09 10:10

61   4/8     5903 Kari Greene          30 F Milton           FL 1:04:27 10:23

62   5/8     1483 Stephanie Bieniek    32 F Moncks Corner    SC 1:04:38 10:25

63   8/9     1488 Shannon Carithers    41 M Mt Pleasant      SC 1:04:42 10:25

64   9/11    1498 Mary Beth Croucher   28 F Mt Pleasant      SC 1:04:44 10:25

65   2/5     5926 Kate Mohorn          20 F Isle of Palms    SC 1:04:57 10:28

66   1/5     1486 L Carol Bowers       63 F Summerville      SC 1:05:07 10:29

67   5/6     5902 Jonathan Greene      32 M Milton           FL 1:05:51 10:36

68   9/9     5917 Bryan Long           40 M Jefferson        GA 1:06:05 10:39

69   2/5     5915 Patricia Kotila      62 F Johns Island     SC 1:06:30 10:43

70   1/1     5929 Joan Mulvihill       68 F Charleston       SC 1:06:38 10:44

71   3/5     5954 Art Zimmerman        67 M Mt Pleasant      SC 1:06:41 10:44

72   4/5     5910 John Hodapp          50 M Mt Pleasant      SC 1:07:17 10:50

73   3/5     5909 Kristina Hill        24 F N Charleston     SC 1:07:21 10:51

74   2/2     5936 Cheryl Outlaw        57 F Lexington        SC 1:07:27 10:52

75   3/3     5938 John Peterson        35 M Charleston       SC 1:07:35 10:53

76   6/8     5898 Pooja Elias          34 F Isle of Palms    SC 1:07:36 10:53

77   4/5     5979 Ferris Stewart       65 M                     1:07:58 10:57

78   5/5     1480 William Anderson     53 M Dahlonega        GA 1:08:04 10:58

79   5/7     5914 Vickie Klostermann   39 F Roanoke          VA 1:08:17 11:00

80   4/7     5907 Susan Higgins        44 F Mt Pleasant      SC 1:08:55 11:06

81   3/5     5951 Cristine Wainwright  60 F Mt Pleasant      SC 1:09:28 11:11

82  10/11    5913 Katie Jones          25 F Columbia         SC 1:09:46 11:14

83   4/5     1493 Susan Chagrin        60 F Isle of Palms    SC 1:10:16 11:19

84   5/7     5932 Debbie Nelson        43 F Mt Pleasant      SC 1:11:00 11:26

85   6/7     5923 Reyna Merritt        35 F Mt Pleasant      SC 1:12:03 11:36

86   4/5     5934 Bethany Nunn         23 F Summerville      SC 1:13:03 11:46

87   5/5     5971 Judy Gilman          64 F                     1:13:17 11:48

88   7/7     5960 Annabet Morris       37 F Charleston       SC 1:13:57 11:54

89   1/1     5944 Darla Seidel         47 F Charleston       SC 1:17:04 12:25

90   6/7     5924 Cami Meyer           43 F Charleston       SC 1:17:58 12:33

91  11/11    1484 Jessica Blevins      25 F Ladson           SC 1:18:22 12:37

92   7/8     5945 Jennifer Shadrick    32 F Ladson           SC 1:18:23 12:37

93   5/5     1492 Stuart Chagrin       70 M Isle of Palms    SC 1:19:04 12:44

94   7/7     5919 Michelle Mack        44 F Charlotte        NC 1:20:23 12:57

95   6/6     5982 Carlos Ortiz         32 M                     1:22:19 13:15

96   8/8     5983 Holly Ortiz          32 F                     1:22:20 13:15

97   5/5     5955 Morgan Johnson       20 F Charleston       SC 1:22:39 13:19

98   5/5     1494 Robert Chisholm      46 M Charleston       SC 1:22:51 13:20

 

 

********** 10K AWARDS LIST **************

 

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Melanie Jones        36                      45:36

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Ryan Thompson        31 N. CHARLESTON   SC   39:54

************************************************

************************************************

 

**********  AGE-GROUP RESULTS **********

 

FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

MALE AGE GROUP:  1 – 12

FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

MALE AGE GROUP:  13 – 17

FEMALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Anna Fairey          19                         45:55

2 Kate Mohorn          20 Isle of Palms      SC 1:04:57

MALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Kevin Clark          18                         40:37

2 Matt Ernstes         19 WEST CHESTER       OH   41:05

FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Haley Nitterhouse    28 N. CHARLESTON      SC   49:15

2 Jennifer Lybrand     25 Columbia           SC   50:00

MALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Brian McCall         27 Summerville        SC   40:54

2 Peter Ardissono      25 Sammamish          WA   44:27

FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Elizabeth Smerczak-  31 summerville        SC   53:46

2 Jessica Garner       33                         59:15

MALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Pete Grazaitis       33                         47:50

2 Chris Young          34 Sullivans Island   SC   50:09

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Mary Ford            35 Chs                SC   48:51

2 Tiffany Moye         36 Mt pleasant        SC   53:44

MALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Pierce Cauthen       39 Sullivan’s Island  SC   44:09

2 Benjamin Townsend    35 Mount Pleasant     SC   50:12

FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Mary Poole           42 Mount Pleasant     SC 1:01:30

2 Tami Ulheiser        42                       1:03:04

MALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Stewart Williams     40 Aiken              SC   47:53

2 David Jones          43                         48:29

FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Darla Seidel         47 Charleston         SC 1:17:04

MALE AGE GROUP:  45 – 49

1 David Quick          49 Mt. Pleasant       SC   40:12

2 Ken Privette         47                         47:12

FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Monica Mumme         50 north charleston   SC   56:21

2 Johni Wegner         51 ROCHESTER          NY   58:04

 

MALE AGE GROUP:  50 – 54

1 John Helfrick        51 MENDHAM            NJ   47:19

2 Bryant Kohut         50                         49:26

FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Cherry Kent          56                         52:02

2 Cheryl Outlaw        57 Lexington          SC 1:07:27

MALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Brian Moore          58 Isle of Palms      SC   50:29

2 Tommy Outlaw         56 Lexington          SC   52:28

3 Dave Trautman        58 Charleston         SC   56:04

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

1 L Carol Bowers       63 Summerville        SC 1:05:07

2 Patricia Kotila      62 Johns Island       SC 1:06:30

MALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Daniel Clapper       60 Charleston         SC   52:27

2 Steve Eberhardt      64                         52:59

FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Joan Mulvihill       68 charleston         SC 1:06:38

MALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Alan Brown           65 CHARLESTON         SC   52:34

2 Skipper Hewitt       65 ISLE OF PALMS      SC   55:13

 

 

 

 

 

 

Results from the Isle of Palms Beach Run 5K & 10K, total of 310 runners.

21st ISLE OF PALMS BEACH RUN 5K June 29, 2013 Isle of Palms, SC

Results Compiled by Race Management Systems(RMS),www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City            St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = =============== == ======= =====

1   1/6      942 Kyle McGue           15 M                      19:53  6:24

2   2/6      279 Michael Kolor        15 M Cary            NC   20:34  6:38

3   1/13     326 Aendel Mendoza       22 M Goose Creek     SC   20:35  6:38

4   2/13     259 Aaron Hanko          19 M Goose Creek     SC   20:39  6:39

5   1/13     210 Brian Berrigan       43 M Isle Of Palms   SC   20:53  6:43

6   3/13     252 Zachary Freels       18 M Hendersonville  TN   20:54  6:44

7   1/9      297 Alex McDonald        38 M Columbia        SC   20:54  6:44

8   1/10     976 Ted Chestnut         28 M                      21:01  6:46

9   2/10     290 Jordan Lybrand       26 M Columbia        SC   21:14  6:50

10   1/10     296 Brennan McDavid      20 F Mt Pleasant     SC   21:15  6:51

11   2/13     284 Craig Leach          42 M Mt Pleasant     SC   21:16  6:51

12   3/13     258 Scott Hanel          44 M Mt Pleasant     SC   21:27  6:55

13   2/10     969 Meagan Brandli       20 F                      21:33  6:56

14   1/11     959 Robert Conley        47 M                      21:47  7:01

15   4/13     327 Bradley Mevers       19 M Goose Creek     SC   21:49  7:02

16   2/9      972 Ben McDonald         35 M                      22:13  7:10

17   1/4      274 Will Johnson         34 M Greenville      SC   22:46  7:20

18   2/4      369 Tyler Tracy          31 M Isle of Palms   SC   22:46  7:20

19   3/10     203 Ryan Adkins          25 M Goose Creek     SC   22:48  7:21

20   4/13     752 William Wood         40 M West Chester    PA   22:48  7:21

21   5/13     978 John Thompsson       20 M                      22:49  7:21

22   1/17     236 Heather Dyer         38 F Memphis         TN   22:51  7:22

23   6/13     209 Jason Bermudez       23 M Goose Creek     SC   22:56  7:23

24   4/10     970 Brandon Wells        28 M                      22:59  7:24

25   5/13     930 D.I. Colon           44 M Summerville     SC   23:05  7:26

26   1/12     947 Lynne Andersson      48 F                      23:25  7:33

27   5/10     952 William Rinaldi      26 M                      23:32  7:35

28   7/13     938 Breson Pillen        19 M                      23:43  7:38

29   1/9      253 Connor Geddings      12 M Isle of Palms   SC   23:53  7:42

30   1/8      263 Ginger Herrick       54 F Mt Pleasant     SC   23:58  7:43

31   6/10     206 Brian Bal            25 M Goose Creek     SC   23:59  7:43

32   2/11     948 Stephen Anderson     47 M                      24:00  7:44

33   8/13     940 Kyle Eslamilla       19 M                      24:02  7:44

34   3/11     950 Gary Rehak           46 M                      24:13  7:48

35   6/13     231 Kelson Colbo         44 M Mt Pleasant     SC   24:20  7:50

36   1/8      927 Peter Alvord         53 M                      24:21  7:50

37   1/9      756 Rachel Willard       25 F Greer           SC   24:28  7:53

38   3/6      975 Carter Spence        13 M                      24:28  7:53

39   1/8      921 Marshall Wakat       71 M                      24:31  7:54

40   1/17     367 Ally Sorrenson       17 F Summerville     SC   24:32  7:54

41   4/11     238 Steve Dyer           45 M Memphis         TN   24:34  7:55

42   4/6      915 Elliott Suggs        14 M Charleston      SC   24:36  7:55

43   9/13     248 Dylan Forrester      23 M Charleston      SC   24:39  7:56

44   1/4      354 Barry Schneiderman   60 M Mt Pleasant     SC   24:40  7:57

45   5/11     352 Scott Savoie         49 M Isle of Palms   SC   24:54  8:01

46   2/17     270 Melissa Ingram       38 F Charleston      SC   25:09  8:06

47   3/9      269 Keith Ingram         36 M Charleston      SC   25:13  8:07

48   3/4      349 Carlton Roxbrough    33 M Charleston      SC   25:15  8:08

49   7/10     359 Joseph Sikarin       25 M Goose Creek     SC   25:20  8:10

50   2/17     280 Samantha Kolor       13 F Cary            NC   25:27  8:12

51   7/13     941 Gary Zink            43 M                      25:30  8:13

52  10/13     977 Austin Davis         20 M                      25:41  8:16

53   6/11     293 Harold McAlister     46 M Fountain Inn    SC   25:48  8:19

54   2/4      243 Jim Edwards          63 M Isle of Palms   SC   25:51  8:20

55   3/10     366 Abby Sorrenson       21 F Summerville     SC   26:02  8:23

56   8/13     219 Jerry Butler         43 M Wadmalaw Island SC   26:04  8:24

57   4/10     755 Heidi Willard        23 F Greer           SC   26:10  8:26

58   8/10     213 Richard Bousquet     26 M Goose Creek     SC   26:16  8:27

59   1/13     273 Kathryn Johnson      34 F Greenville      SC   26:16  8:28

60   2/8      957 Kathleen Stites      51 F                      26:17  8:28

61  11/13     235 Kevin Doty           24 M Goose Creek     SC   26:22  8:29

62  12/13     933 Scott Leecock        24 M                      26:32  8:33

63   1/6      230 Daniel Chandler      58 M Isle of Palms   SC   26:50  8:38

64   9/13     946 Craig Rubino         40 M                      26:51  8:39

65   3/17     299 Abigail McLaughlin   15 F Camden          SC   27:01  8:42

66   5/10     373 Christina Waters     21 F Summerville     SC   27:04  8:43

67   2/13     910 Kelly Durrette       31 F Isle of Palms   SC   27:05  8:43

68   1/5      341 Lori Pope            56 F Charleston      SC   27:11  8:45

69  13/13     338 William O’Shields    21 M Mt Pleasant     SC   27:26  8:50

70   1/12     955 Katrina Hreha        43 F Mt Pleasant     SC   27:41  8:55

71   4/9      762 Michael Kraus        35 M Isle of Palms   SC   28:02  9:02

72   5/9      342 Scott Pope           36 M Charlotte       NC   28:08  9:04

73   4/17     931 Emma Scharett        17 F Hanahan         SC   28:09  9:04

74   2/8      901 Bob Wegner           54 M Charleston      SC   28:09  9:04

75   3/8      914 Steve Suggs          50 M Charleston      SC   28:13  9:05

76   2/9      939 Caleb Zink           12 M                      28:22  9:08

77   2/12     343 Brian Purvis         42 F Summerville     SC   28:34  9:12

78   5/17     226 Bethany Carroll      17 F Hendersonville  TN   28:38  9:13

79   7/11     228 Grant Carroll        46 M Hendersonville  TN   28:38  9:13

80            953 Ryne Gallati         19                        28:53  9:18

81   8/11     954 Todd Gallati         48 M                      28:53  9:18

82   3/13     979 Megan Godard         31 F                      28:59  9:20

83   2/6      368 Mickey Timms         57 M Mt Pleasant     SC   29:02  9:21

84   6/17     961 Kelsey Sorrenson     15 F                      29:06  9:22

85  10/13     956 Mark Burke           43 M Hyattsville     MD   29:06  9:22

86   3/8      295 Linda McDandel       52 F Myrtle Beach    SC   29:07  9:23

87   2/12     254 Danielle Girard      47 F Mt Pleasant     SC   29:13  9:24

88   2/9      267 Laura Holy           29 F Mt Pleasant     SC   29:34  9:31

89   6/9      761 Joel Wells           38 M Summerville     SC   29:35  9:32

90   7/17     244 Fanny Estrada        13 F Cassatt         SC   29:38  9:33

91   5/6      265 Bailey Hinson        13 M Mt Pleasant     SC   29:41  9:34

92   9/11     266 Edward Holton        49 M Hanahan         SC   29:43  9:34

93   6/10     353 Katrina Schiefer     24 F Charleston      SC   29:53  9:37

94   9/10     278 Marcus Kim           28 M Fletcher        NC   29:57  9:39

95   3/9      937 Kelly McDavid        26 F                      29:58  9:39

96   7/10     298 Meghan McGovern      21 F Charleston      SC   29:58  9:39

97   4/8      902 William Warner       53 M Isle Of Palms   SC   30:03  9:41

98   4/4      245 Matthew Fields       30 M Isle Of Palms   SC   30:10  9:43

99   3/9      916 Mason Suggs          12 M Charleston      SC   30:10  9:43

100   3/17     760 Kendra Bennett       35 F Summerville     SC   30:16  9:45

101   4/13     330 Robin Miller         32 F Charlotte       NC   30:25  9:48

102   4/17     344 Priscilla Rhodes     38 F Charlotte       NC   30:25  9:48

103   3/12     351 Cynthia Salyer       45 F Hanahan         SC   30:35  9:51

104   4/9      904 Will Cobb            11 M Charleston      SC   30:42  9:53

105   5/8      222 Billy Cappelmann     51 M Isle of Palms   SC   30:52  9:57

106   5/9      237 Spencer Dyer         12 M Memphis         TN   30:56  9:58

107   2/8      974 Keith Ambrose        70 M Isle of Palms   SC   30:57  9:58

108   5/17     971 Cindy McDonald       36 F                      31:07 10:01

109   4/9      962 Kattia King          28 F                      31:35 10:10

110  10/11     929 Wade Delp            45 M                      31:43 10:13

111   3/12     922 Mag Galas            40 F                      31:44 10:13

112   5/13     919 Ashley Elvis         34 F Aiken           SC   31:46 10:14

113   4/8      907 Maria Esteves        52 F Isle of Palms   SC   31:52 10:16

114  10/10     277 Eoin Kenny           25 M Charleston      SC   32:05 10:20

115   3/8      968 Benn Grant           66 M                      32:13 10:22

116   8/17     944 Shaina Adler         16 F                      32:17 10:24

117   6/17     374 Erica Watts          35 F Hanahan         SC   32:28 10:27

118   6/8      763 Chris Stormer        52 M Columbia        SC   32:34 10:29

119   4/8      951 Zachary Bourne       68 M Mt Pleasant     SC   32:48 10:34

120   5/9      370 Anni Tuten           27 F N Charleston    SC   32:56 10:36

121   7/17     225 Melody Carithers     39 F Mt Pleasant     SC   33:08 10:40

122   6/9      920 Kellen Rich          25 F Lexington       SC   33:21 10:44

123   5/8      324 Emily McLaughlin     50 F Camden          SC   33:28 10:47

124   4/12     204 Shannon Areford      41 F Camden          SC   33:28 10:47

125   5/12     925 Isobel Hitchcock     44 F                      33:36 10:49

126   4/12     926 Tina Sutana          47 F                      33:36 10:49

127   6/13     216 Rebekah Broome       32 F Summerville     SC   33:44 10:52

128   7/13     208 Sabra Berger         34 F Summerville     SC   34:05 10:59

129   8/17     958 Sarah Golden         36 F                      34:10 11:00

130   9/17     960 Ally Eidson          13 F                      34:26 11:05

131  11/13     949 Kirk Rashka          43 M Mt Pleasant     SC   34:29 11:06

132   9/17     215 Alysia Bridgman      35 F Columbia        SC   34:31 11:07

133  10/17     291 Tracey Marks         38 F Isle of Palms   SC   34:37 11:09

134   7/9      757 Ben Marks            35 M Charleston      SC   34:37 11:09

135   6/12     257 Kasey Hamlin-Smith   42 F Mt Pleasant     SC   34:46 11:12

136   1/7      363 Ellie Sineath         9 F Goose Creek     SC   34:50 11:13

137  11/11     337 Steve O’Shields      47 M Mount Pleasant  SC   34:53 11:14

138   2/7      913 Samantha Smith       12 F Charleston      SC   34:53 11:14

139  12/13     362 Drew Sineath         40 M Goose Creek     SC   34:57 11:15

140  13/13     966 Nick MacKowski       43 M                      34:59 11:16

141   6/8      963 Terrylynn Shipley    51 F                      35:05 11:18

142   6/6      339 Zachary O’Shields    13 M Mt Pleasant     SC   35:21 11:23

143   5/12     289 Michele Lichtenberg  46 F Summerville     SC   35:41 11:29

144   2/5      973 Kathryn Bender       58 F                      35:41 11:30

145  10/17     764 Sarah Stormer        15 F Columbia        SC   35:52 11:33

146  11/17     932 Katelyn Watson       16 F                      36:16 11:41

147   7/8      928 Deb Alvord           51 F                      36:16 11:41

148   7/8      908 Joe Esteves          54 M Harrison        NJ   36:28 11:45

149   6/12     753 Sheri Zieminick      45 F Daniel Island   SC   36:43 11:49

150   3/7      943 Tessa Adler          12 F                      36:46 11:50

151  11/17     272 Laura Jamison        38 F Stony Point     NC   36:49 11:51

152   6/9      271 Hunter Jamison        9 M Stony Point     NC   36:49 11:51

153   8/10     288 Amber Lichtenberger  24 F Summerville     SC   36:57 11:54

154   7/12     220 Carla Campbell       43 F Charleston      SC   37:15 12:00

155   8/13     964 Kristin Burroughs    33 F                      37:19 12:01

156   4/7      965 Rachel Pemberton     12 F                      37:19 12:01

157   7/9      911 Bradley Sharp         9 M Greer           SC   37:22 12:02

158   7/12     945 Tammy Carpenter      48 F Forest City     NC   37:42 12:08

159   9/13     232 Jen Coody            34 F Columbia        SC   37:44 12:09

160  12/17     285 Kerry Leach          38 F Mt Pleasant     SC   37:51 12:11

161  10/13     357 Shannon Sharp        32 F Greer           SC   37:56 12:13

162   7/9      211 Manasa Bhat          29 F Greenville      SC   38:14 12:19

163  13/17     758 Michele-Lee Parrish  39 F N Charleston    SC   38:20 12:21

164  14/17     759 Emily Dziuban        39 F Isle of Palms   SC   38:21 12:21

165  12/17     207 Allison Barlow       17 F Isle of Palms   SC   39:32 12:44

166  15/17     912 Alanna Williams      37 F Charleston      SC   39:46 12:48

167   3/5      375 Debbie Waynick       56 F Greer           SC   39:50 12:50

168   9/10     221 Kayce Campbell       22 F Charleston      SC   40:11 12:56

169  13/17     249 Brooke Foster        14 F Summerville     SC   40:31 13:03

170  10/10     331 Ferrol Moore         23 F Charleston      SC   40:45 13:07

171   1/2      262 Cynthia Heiskell     63 F Isle of Palms   SC   41:14 13:17

172   3/6      234 Lee Crites           57 M Isle of Palms   SC   41:15 13:17

173   5/8      765 Don Plunkett         70 M Charleston      SC   41:31 13:22

174   8/9      935 Bridget Weid         26 F                      41:32 13:22

175  11/13     936 Angela Mound         34 F                      41:33 13:23

176  12/13     967 Nikki Judy           30 F Mt Pleasant     SC   42:36 13:43

177   8/9      350 James Ryan           38 M Isle of Palms   SC   42:39 13:44

178   8/12     224 Melanie Cappelmann   46 F Isle of Palms   SC   43:05 13:52

179  14/17     223 Emily Cappelmann     17 F Isle of Palms   SC   43:05 13:52

180   8/12     233 Kellen Correia       43 F Mt Pleasant     SC   44:25 14:18

181   5/7      251 Hailey Foster        11 F Summerville     SC   45:39 14:42

182   9/9      250 Chris Foster         38 M Summerville     SC   45:40 14:42

183   8/8      241 Greg Eaton           52 M Charleston      SC   46:50 15:05

184   6/7      205 Steph Areford        12 F Camden          SC   46:53 15:06

185  15/17     300 Delaney McLaughlin   15 F Camden          SC   46:53 15:06

186   9/12     247 Lisa Fisher          45 F Summerville     SC   47:43 15:22

187  16/17     246 Erika Fisher         14 F Summerville     SC   47:44 15:22

188  16/17     917 Megan Williams       35 F Charleston      SC   47:45 15:23

189  10/12     240 Cecelia Eaton        46 F Charleston      SC   47:47 15:23

190   1/4      292 Marilyn Mattice      65 F Isle of Palms   SC   49:10 15:50

191   6/8      332 Joseph Myers III     71 M Mt Pleasant     SC   49:25 15:55

192   3/4      287 Michael Leibowitz    60 M Charleston      SC   49:32 15:57

193   4/4      346 Rick Rockwell        62 M Mt Pleasant     SC   49:39 15:59

194   7/7      227 Braden Carroll       12 F Hendersonville  TN   50:06 16:08

195  17/17     340 Madison Basford      13 F Hendersonville  TN   50:06 16:08

196   9/12     229 Kathy Carroll        43 F Hendersonville  TN   50:11 16:10

197   4/5      923 Cherie Berotti       57 F                      51:56 16:43

198   2/4      924 Sandy Randall        65 F Mt Pleasant     SC   51:56 16:43

199  10/12     294 Melissa McCoy        42 F Rock Hill       SC   52:24 16:52

200  17/17     335 Kelly Olsen          39 F Columbia        SC   52:25 16:52

201   8/9      909 Harrison Billhorn    12 M Charleston      SC   52:55 17:02

202   9/9      903 Brennen Schneider    12 M Charleston      SC   52:55 17:02

203   7/8      361 Leonard Silverman    71 M Isle of Palms   SC   55:06 17:44

204   9/9      282 Lori Lawson          29 F Greer           SC   55:22 17:50

205   5/5      371 Connie Vassey        55 F Greer           SC   55:22 17:50

206  11/12     906 Kelley Cobb          44 F Charleston      SC   55:49 17:58

207   8/8      905 Bill Cobb            66 M Charleston      SC   55:50 17:59

208   2/2      360 Gail Silverman       61 F Isle of Palms   SC   56:12 18:06

209   8/8      275 Judith Jones         50 F Ladson          SC   58:35 18:52

210  12/12     255 Debora Goodman       44 F Goose Creek     SC   58:36 18:52

211   3/4      217 Donna Brown          76 F Charleston      SC 1:01:28 19:47

212  13/13     748 Alisa Whittington    33 F Summerville     SC 1:02:59 20:17

213  11/12     355 Jeanie Sharp         48 F Summerville     SC 1:02:59 20:17

214   4/4      358 Sylvia Sherwood      77 F Isle of Palms   SC 1:04:08 20:39

215   4/6      268 James Hurley         55 M Charleston      SC 1:04:58 20:55

216   5/6      934 Mike Leather         59 M                    1:06:55 21:33

217   6/6      281 William Lachicotte   56 M Charleston      SC 1:18:35 25:18

218  12/12     256 Tamra Green          47 F Charleston      SC 1:18:35 25:18

 

********** 5K AWARDS LIST **************

 

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Brennan McDavid      20 Mt Pleasant     SC   21:15

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Kyle McGue           15                      19:53

************************************************

************************************************

 

**********  AGE-GROUP RESULTS **********

 

FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

1 Ellie Sineath         9 Goose Creek        SC   34:50

2 Samantha Smith       12 CHARLESTON         SC   34:53

MALE AGE GROUP:  1 – 12

1 Connor Geddings      12 Isle of Palms      SC   23:53

2 Caleb Zink           12                         28:22

FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

1 Ally Sorrenson       17 Summerville        SC   24:32

2 Samantha Kolor       13 Cary               NC   25:27

MALE AGE GROUP:  13 – 17

1 Michael Kolor        15 Cary               NC   20:34

2 Carter Spence        13                         24:28

FEMALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Meagan Brandli       20                         21:33

2 Abby Sorrenson       21 Summerville        SC   26:02

MALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Aendel Mendoza       22 goose creek        SC   20:35

2 Aaron Hanko          19 Goose Creek        SC   20:39

FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Rachel Willard       25 GREER              SC   24:28

2 Laura Holy           29 Mount Pleasant     SC   29:34

MALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Ted Chestnut         28                         21:01

2 Jordan Lybrand       26 Columbia           SC   21:14

FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Kathryn Johnson      34 Greenville         SC   26:16

2 Kelly Durrette       31 ISLE OF PALMS      SC   27:05

MALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Will Johnson         34 Greenville         SC   22:46

2 Tyler Tracy          31 Isle of Palms      SC   22:46

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Heather Dyer         38 Memphis            TN   22:51

2 Melissa Ingram       38 Charleston         SC   25:09

MALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Alex McDonald        38 Columbia           SC   20:54

2 Ben McDonald         35                         22:13

FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Katrina Hreha        43 MT. PLEASANT       SC   27:41

2 Brian Purvis         42 Summerville        SC   28:34

MALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Brian Berrigan       43 Isle of Palms      SC   20:53

2 Craig Leach          42 Mt. Pleasant       SC   21:16

 

FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Lynne Andersson      48                         23:25

2 Danielle Girard      47 Mount Pleasant     SC   29:13

MALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Robert Conley        47                         21:47

2 Stephen Anderson     47                         24:00

FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Ginger Herrick       54 Mt Pleasant        SC   23:58

2 Kathleen Stites      51                         26:17

MALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Peter Alvord         53                         24:21

2 Bob Wegner           54 CHARLESTON         SC   28:09

FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Lori Pope            56 Charleston         SC   27:11

2 Kathryn Bender       58                         35:41

MALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Daniel Chandler      58 Isle of Palms      SC   26:50

2 Mickey Timms         57 Mt. Pleasant       SC   29:02

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Cynthia Heiskell     63 Isle of Palms      SC   41:14

2 Gail Silverman       61 ISLE OF PALMS      SC   56:12

MALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Barry Schneiderman   60 Mount Pleasant     SC   24:40

2 Jim Edwards          63 Isle of Palms      SC   25:51

FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Marilyn Mattice      65 Isle of Palms      SC   49:10

2 Sandy Randall        65 MT. PLEASANT       SC   51:56

MALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Marshall Wakat       71                         24:31

2 Keith Ambrose        70 ISLE OF PALMS      SC   30:57

 

 

 

 

 

 

2nd ISLE OF PALMS BEACH RUN 10K June 29, 2013 Isle of Palms, SC

Results Compiled by Race Management Systems(RMS),www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City             St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = ================ == ======= =====

1   1/6     5958 Ryan Thompson        31 M N Charleston     SC   39:54  6:26

2   1/5     5940 David Quick          49 M Mt Pleasant      SC   40:12  6:29

3   1/2     5972 Kevin Clark          18 M                       40:37  6:33

4   1/6     5920 Brian McCall         27 M Summerville      SC   40:54  6:35

5   2/2     5980 Matt Ernstes         19 M West Chester     OH   41:05  6:37

6   1/3     1490 Pierce Cauthen       39 M Sullivans Island SC   44:09  7:07

7   2/6     1481 Peter Ardissono      25 M Sammamish        WA   44:27  7:10

8   1/7     5978 Melanie Jones        36 F                       45:36  7:21

9   1/5     5975 Anna Fairey          19 F                       45:55  7:24

10   2/5     5969 Ken Privette         47 M                       47:12  7:36

11   1/5     5961 John Helfrick        51 M Mendham          NJ   47:19  7:37

12   2/6     5987 Pete Grazaitis       33 M                       47:50  7:42

13   1/9     5952 Stewart Williams     40 M Aiken            SC   47:53  7:43

14   2/9     5977 David Jones          43 M                       48:29  7:49

15   2/7     5899 Mary Ford            35 F Charleston       SC   48:51  7:52

16   1/11    5981 Haley Nitterhouse    28 F N Charleston     SC   49:15  7:56

17   2/5     5966 Bryant Kohut         50 M                       49:26  7:58

18   2/11    5918 Jennifer Lybrand     25 F Columbia         SC   50:00  8:03

19   3/6     5953 Chris Young          34 M Sullivans Island SC   50:09  8:05

20   2/3     5949 Benjamin Townsend    35 M Mt Pleasant      SC   50:12  8:05

21   1/3     5927 Brian Moore          58 M Isle Of Palms    SC   50:29  8:08

22   3/11    5943 Amy Lauren Scott     27 F Charleston       SC   50:46  8:11

23   3/9     5985 Samuel Hubbard       44 M Summerville      SC   50:50  8:11

24   4/9     1487 Paul Brown           40 M Johns Island     SC   51:33  8:18

25   4/11    1489 Amanda Caston        27 F Moncks Corner    SC   51:55  8:22

26   1/2     5967 Cherry Kent          56 F                       52:02  8:23

27   5/9     5965 Chris Ruleman        42 M                       52:25  8:27

28   1/2     1495 Daniel Clapper       60 M Charleston       SC   52:27  8:27

29   2/3     5937 Tommy Outlaw         56 M Lexington        SC   52:28  8:27

30   3/5     5942 Jamie Satterfield    52 M Dahlonega        GA   52:31  8:27

31   1/5     5974 Alan Brown           65 M Charleston       SC   52:34  8:28

32   4/6     5912 Viet Huynh           31 M Yuma             AZ   52:34  8:28

33   2/2     5970 Steve Eberhardt      64 M                       52:59  8:32

34   3/7     5928 Tiffany Moye         36 F Mt Pleasant      SC   53:44  8:39

35   1/8     5947 Elizabeth Smerczak-  31 F Summerville      SC   53:46  8:40

36   3/6     5908 Andrew Hill          26 M N Charleston     SC   55:08  8:53

37   2/5     5956 Skipper Hewitt       65 M Isle of Palms    SC   55:13  8:54

38   4/6     5916 Bochet Leland        29 M Mt Pleasant      SC   55:58  9:01

39   3/3     5950 Dave Trautman        58 M Charleston       SC   56:04  9:02

40   1/4     5930 Monica Mumme         50 F N Charleston     SC   56:21  9:05

41   5/6     5933 Joseph Newman        28 M Mt Pleasant      SC   56:39  9:07

42   5/11    5931 Amy Myers            28 F Houston          TX   57:57  9:20

43   6/6     1497 Commodore Cox        29 M Houston          TX   57:57  9:20

44   2/4     5959 Johni Wegner         51 F Rochester        NY   58:04  9:21

45   6/11    5896 Marguerite Devoll    27 F Atlanta          GA   58:31  9:25

46   3/4     5973 Noriko Johnson       51 F                       59:12  9:32

47   2/8     5976 Jessica Garner       33 F                       59:15  9:33

48           5984 Dan Lawrence            M                       59:29  9:35

49   4/4     5935 Judi Olmstead        53 F Mt Pleasant      SC   59:42  9:37

50   3/8     5988 Clarissa Spehl       33 F Chapin           SC   59:56  9:39

51   3/5     5925 Bryan Mohorn         48 M Isle of Palms    SC 1:00:08  9:41

52   6/9     5957 Matt Welch           44 M Charleston       SC 1:00:33  9:45

53   4/7     5904 Nikole Hamilton      35 F Mt Pleasant      SC 1:00:34  9:45

54   7/11    5900 Cassandra Gibbs      26 F Atlanta          GA 1:00:42  9:46

55   8/11    5905 Jill Haug            29 F James Island     SC 1:00:58  9:49

56   7/9     1482 Scott Bates          44 M Charleston       SC 1:01:20  9:53

57   1/7     5939 Mary Poole           42 F Mt Pleasant      SC 1:01:30  9:54

58   4/5     5986 Mark Nowling         45 M                     1:02:35 10:05

59   2/7     5962 Tami Ulheiser        42 F                     1:03:04 10:09

60   3/7     5968 Shelly Privette      43 F                     1:03:09 10:10

61   4/8     5903 Kari Greene          30 F Milton           FL 1:04:27 10:23

62   5/8     1483 Stephanie Bieniek    32 F Moncks Corner    SC 1:04:38 10:25

63   8/9     1488 Shannon Carithers    41 M Mt Pleasant      SC 1:04:42 10:25

64   9/11    1498 Mary Beth Croucher   28 F Mt Pleasant      SC 1:04:44 10:25

65   2/5     5926 Kate Mohorn          20 F Isle of Palms    SC 1:04:57 10:28

66   1/5     1486 L Carol Bowers       63 F Summerville      SC 1:05:07 10:29

67   5/6     5902 Jonathan Greene      32 M Milton           FL 1:05:51 10:36

68   9/9     5917 Bryan Long           40 M Jefferson        GA 1:06:05 10:39

69   2/5     5915 Patricia Kotila      62 F Johns Island     SC 1:06:30 10:43

70   1/1     5929 Joan Mulvihill       68 F Charleston       SC 1:06:38 10:44

71   3/5     5954 Art Zimmerman        67 M Mt Pleasant      SC 1:06:41 10:44

72   4/5     5910 John Hodapp          50 M Mt Pleasant      SC 1:07:17 10:50

73   3/5     5909 Kristina Hill        24 F N Charleston     SC 1:07:21 10:51

74   2/2     5936 Cheryl Outlaw        57 F Lexington        SC 1:07:27 10:52

75   3/3     5938 John Peterson        35 M Charleston       SC 1:07:35 10:53

76   6/8     5898 Pooja Elias          34 F Isle of Palms    SC 1:07:36 10:53

77   4/5     5979 Ferris Stewart       65 M                     1:07:58 10:57

78   5/5     1480 William Anderson     53 M Dahlonega        GA 1:08:04 10:58

79   5/7     5914 Vickie Klostermann   39 F Roanoke          VA 1:08:17 11:00

80   4/7     5907 Susan Higgins        44 F Mt Pleasant      SC 1:08:55 11:06

81   3/5     5951 Cristine Wainwright  60 F Mt Pleasant      SC 1:09:28 11:11

82  10/11    5913 Katie Jones          25 F Columbia         SC 1:09:46 11:14

83   4/5     1493 Susan Chagrin        60 F Isle of Palms    SC 1:10:16 11:19

84   5/7     5932 Debbie Nelson        43 F Mt Pleasant      SC 1:11:00 11:26

85   6/7     5923 Reyna Merritt        35 F Mt Pleasant      SC 1:12:03 11:36

86   4/5     5934 Bethany Nunn         23 F Summerville      SC 1:13:03 11:46

87   5/5     5971 Judy Gilman          64 F                     1:13:17 11:48

88   7/7     5960 Annabet Morris       37 F Charleston       SC 1:13:57 11:54

89   1/1     5944 Darla Seidel         47 F Charleston       SC 1:17:04 12:25

90   6/7     5924 Cami Meyer           43 F Charleston       SC 1:17:58 12:33

91  11/11    1484 Jessica Blevins      25 F Ladson           SC 1:18:22 12:37

92   7/8     5945 Jennifer Shadrick    32 F Ladson           SC 1:18:23 12:37

93   5/5     1492 Stuart Chagrin       70 M Isle of Palms    SC 1:19:04 12:44

94   7/7     5919 Michelle Mack        44 F Charlotte        NC 1:20:23 12:57

95   6/6     5982 Carlos Ortiz         32 M                     1:22:19 13:15

96   8/8     5983 Holly Ortiz          32 F                     1:22:20 13:15

97   5/5     5955 Morgan Johnson       20 F Charleston       SC 1:22:39 13:19

98   5/5     1494 Robert Chisholm      46 M Charleston       SC 1:22:51 13:20

 

 

********** 10K AWARDS LIST **************

 

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Melanie Jones        36                      45:36

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Ryan Thompson        31 N. CHARLESTON   SC   39:54

************************************************

************************************************

 

**********  AGE-GROUP RESULTS **********

 

FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

MALE AGE GROUP:  1 – 12

FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

MALE AGE GROUP:  13 – 17

FEMALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Anna Fairey          19                         45:55

2 Kate Mohorn          20 Isle of Palms      SC 1:04:57

MALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Kevin Clark          18                         40:37

2 Matt Ernstes         19 WEST CHESTER       OH   41:05

FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Haley Nitterhouse    28 N. CHARLESTON      SC   49:15

2 Jennifer Lybrand     25 Columbia           SC   50:00

MALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Brian McCall         27 Summerville        SC   40:54

2 Peter Ardissono      25 Sammamish          WA   44:27

FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Elizabeth Smerczak-  31 summerville        SC   53:46

2 Jessica Garner       33                         59:15

MALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Pete Grazaitis       33                         47:50

2 Chris Young          34 Sullivans Island   SC   50:09

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Mary Ford            35 Chs                SC   48:51

2 Tiffany Moye         36 Mt pleasant        SC   53:44

MALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Pierce Cauthen       39 Sullivan’s Island  SC   44:09

2 Benjamin Townsend    35 Mount Pleasant     SC   50:12

FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Mary Poole           42 Mount Pleasant     SC 1:01:30

2 Tami Ulheiser        42                       1:03:04

MALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Stewart Williams     40 Aiken              SC   47:53

2 David Jones          43                         48:29

FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Darla Seidel         47 Charleston         SC 1:17:04

MALE AGE GROUP:  45 – 49

1 David Quick          49 Mt. Pleasant       SC   40:12

2 Ken Privette         47                         47:12

FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Monica Mumme         50 north charleston   SC   56:21

2 Johni Wegner         51 ROCHESTER          NY   58:04

 

MALE AGE GROUP:  50 – 54

1 John Helfrick        51 MENDHAM            NJ   47:19

2 Bryant Kohut         50                         49:26

FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Cherry Kent          56                         52:02

2 Cheryl Outlaw        57 Lexington          SC 1:07:27

MALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Brian Moore          58 Isle of Palms      SC   50:29

2 Tommy Outlaw         56 Lexington          SC   52:28

3 Dave Trautman        58 Charleston         SC   56:04

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

1 L Carol Bowers       63 Summerville        SC 1:05:07

2 Patricia Kotila      62 Johns Island       SC 1:06:30

MALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Daniel Clapper       60 Charleston         SC   52:27

2 Steve Eberhardt      64                         52:59

FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Joan Mulvihill       68 charleston         SC 1:06:38

MALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Alan Brown           65 CHARLESTON         SC   52:34

2 Skipper Hewitt       65 ISLE OF PALMS      SC   55:13