Results from the Isle of Palms Beach Run 5K & 10K, total of 310 runners.

21st ISLE OF PALMS BEACH RUN 5K June 29, 2013 Isle of Palms, SC

Results Compiled by Race Management Systems(RMS),www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City            St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = =============== == ======= =====

1   1/6      942 Kyle McGue           15 M                      19:53  6:24

2   2/6      279 Michael Kolor        15 M Cary            NC   20:34  6:38

3   1/13     326 Aendel Mendoza       22 M Goose Creek     SC   20:35  6:38

4   2/13     259 Aaron Hanko          19 M Goose Creek     SC   20:39  6:39

5   1/13     210 Brian Berrigan       43 M Isle Of Palms   SC   20:53  6:43

6   3/13     252 Zachary Freels       18 M Hendersonville  TN   20:54  6:44

7   1/9      297 Alex McDonald        38 M Columbia        SC   20:54  6:44

8   1/10     976 Ted Chestnut         28 M                      21:01  6:46

9   2/10     290 Jordan Lybrand       26 M Columbia        SC   21:14  6:50

10   1/10     296 Brennan McDavid      20 F Mt Pleasant     SC   21:15  6:51

11   2/13     284 Craig Leach          42 M Mt Pleasant     SC   21:16  6:51

12   3/13     258 Scott Hanel          44 M Mt Pleasant     SC   21:27  6:55

13   2/10     969 Meagan Brandli       20 F                      21:33  6:56

14   1/11     959 Robert Conley        47 M                      21:47  7:01

15   4/13     327 Bradley Mevers       19 M Goose Creek     SC   21:49  7:02

16   2/9      972 Ben McDonald         35 M                      22:13  7:10

17   1/4      274 Will Johnson         34 M Greenville      SC   22:46  7:20

18   2/4      369 Tyler Tracy          31 M Isle of Palms   SC   22:46  7:20

19   3/10     203 Ryan Adkins          25 M Goose Creek     SC   22:48  7:21

20   4/13     752 William Wood         40 M West Chester    PA   22:48  7:21

21   5/13     978 John Thompsson       20 M                      22:49  7:21

22   1/17     236 Heather Dyer         38 F Memphis         TN   22:51  7:22

23   6/13     209 Jason Bermudez       23 M Goose Creek     SC   22:56  7:23

24   4/10     970 Brandon Wells        28 M                      22:59  7:24

25   5/13     930 D.I. Colon           44 M Summerville     SC   23:05  7:26

26   1/12     947 Lynne Andersson      48 F                      23:25  7:33

27   5/10     952 William Rinaldi      26 M                      23:32  7:35

28   7/13     938 Breson Pillen        19 M                      23:43  7:38

29   1/9      253 Connor Geddings      12 M Isle of Palms   SC   23:53  7:42

30   1/8      263 Ginger Herrick       54 F Mt Pleasant     SC   23:58  7:43

31   6/10     206 Brian Bal            25 M Goose Creek     SC   23:59  7:43

32   2/11     948 Stephen Anderson     47 M                      24:00  7:44

33   8/13     940 Kyle Eslamilla       19 M                      24:02  7:44

34   3/11     950 Gary Rehak           46 M                      24:13  7:48

35   6/13     231 Kelson Colbo         44 M Mt Pleasant     SC   24:20  7:50

36   1/8      927 Peter Alvord         53 M                      24:21  7:50

37   1/9      756 Rachel Willard       25 F Greer           SC   24:28  7:53

38   3/6      975 Carter Spence        13 M                      24:28  7:53

39   1/8      921 Marshall Wakat       71 M                      24:31  7:54

40   1/17     367 Ally Sorrenson       17 F Summerville     SC   24:32  7:54

41   4/11     238 Steve Dyer           45 M Memphis         TN   24:34  7:55

42   4/6      915 Elliott Suggs        14 M Charleston      SC   24:36  7:55

43   9/13     248 Dylan Forrester      23 M Charleston      SC   24:39  7:56

44   1/4      354 Barry Schneiderman   60 M Mt Pleasant     SC   24:40  7:57

45   5/11     352 Scott Savoie         49 M Isle of Palms   SC   24:54  8:01

46   2/17     270 Melissa Ingram       38 F Charleston      SC   25:09  8:06

47   3/9      269 Keith Ingram         36 M Charleston      SC   25:13  8:07

48   3/4      349 Carlton Roxbrough    33 M Charleston      SC   25:15  8:08

49   7/10     359 Joseph Sikarin       25 M Goose Creek     SC   25:20  8:10

50   2/17     280 Samantha Kolor       13 F Cary            NC   25:27  8:12

51   7/13     941 Gary Zink            43 M                      25:30  8:13

52  10/13     977 Austin Davis         20 M                      25:41  8:16

53   6/11     293 Harold McAlister     46 M Fountain Inn    SC   25:48  8:19

54   2/4      243 Jim Edwards          63 M Isle of Palms   SC   25:51  8:20

55   3/10     366 Abby Sorrenson       21 F Summerville     SC   26:02  8:23

56   8/13     219 Jerry Butler         43 M Wadmalaw Island SC   26:04  8:24

57   4/10     755 Heidi Willard        23 F Greer           SC   26:10  8:26

58   8/10     213 Richard Bousquet     26 M Goose Creek     SC   26:16  8:27

59   1/13     273 Kathryn Johnson      34 F Greenville      SC   26:16  8:28

60   2/8      957 Kathleen Stites      51 F                      26:17  8:28

61  11/13     235 Kevin Doty           24 M Goose Creek     SC   26:22  8:29

62  12/13     933 Scott Leecock        24 M                      26:32  8:33

63   1/6      230 Daniel Chandler      58 M Isle of Palms   SC   26:50  8:38

64   9/13     946 Craig Rubino         40 M                      26:51  8:39

65   3/17     299 Abigail McLaughlin   15 F Camden          SC   27:01  8:42

66   5/10     373 Christina Waters     21 F Summerville     SC   27:04  8:43

67   2/13     910 Kelly Durrette       31 F Isle of Palms   SC   27:05  8:43

68   1/5      341 Lori Pope            56 F Charleston      SC   27:11  8:45

69  13/13     338 William O’Shields    21 M Mt Pleasant     SC   27:26  8:50

70   1/12     955 Katrina Hreha        43 F Mt Pleasant     SC   27:41  8:55

71   4/9      762 Michael Kraus        35 M Isle of Palms   SC   28:02  9:02

72   5/9      342 Scott Pope           36 M Charlotte       NC   28:08  9:04

73   4/17     931 Emma Scharett        17 F Hanahan         SC   28:09  9:04

74   2/8      901 Bob Wegner           54 M Charleston      SC   28:09  9:04

75   3/8      914 Steve Suggs          50 M Charleston      SC   28:13  9:05

76   2/9      939 Caleb Zink           12 M                      28:22  9:08

77   2/12     343 Brian Purvis         42 F Summerville     SC   28:34  9:12

78   5/17     226 Bethany Carroll      17 F Hendersonville  TN   28:38  9:13

79   7/11     228 Grant Carroll        46 M Hendersonville  TN   28:38  9:13

80            953 Ryne Gallati         19                        28:53  9:18

81   8/11     954 Todd Gallati         48 M                      28:53  9:18

82   3/13     979 Megan Godard         31 F                      28:59  9:20

83   2/6      368 Mickey Timms         57 M Mt Pleasant     SC   29:02  9:21

84   6/17     961 Kelsey Sorrenson     15 F                      29:06  9:22

85  10/13     956 Mark Burke           43 M Hyattsville     MD   29:06  9:22

86   3/8      295 Linda McDandel       52 F Myrtle Beach    SC   29:07  9:23

87   2/12     254 Danielle Girard      47 F Mt Pleasant     SC   29:13  9:24

88   2/9      267 Laura Holy           29 F Mt Pleasant     SC   29:34  9:31

89   6/9      761 Joel Wells           38 M Summerville     SC   29:35  9:32

90   7/17     244 Fanny Estrada        13 F Cassatt         SC   29:38  9:33

91   5/6      265 Bailey Hinson        13 M Mt Pleasant     SC   29:41  9:34

92   9/11     266 Edward Holton        49 M Hanahan         SC   29:43  9:34

93   6/10     353 Katrina Schiefer     24 F Charleston      SC   29:53  9:37

94   9/10     278 Marcus Kim           28 M Fletcher        NC   29:57  9:39

95   3/9      937 Kelly McDavid        26 F                      29:58  9:39

96   7/10     298 Meghan McGovern      21 F Charleston      SC   29:58  9:39

97   4/8      902 William Warner       53 M Isle Of Palms   SC   30:03  9:41

98   4/4      245 Matthew Fields       30 M Isle Of Palms   SC   30:10  9:43

99   3/9      916 Mason Suggs          12 M Charleston      SC   30:10  9:43

100   3/17     760 Kendra Bennett       35 F Summerville     SC   30:16  9:45

101   4/13     330 Robin Miller         32 F Charlotte       NC   30:25  9:48

102   4/17     344 Priscilla Rhodes     38 F Charlotte       NC   30:25  9:48

103   3/12     351 Cynthia Salyer       45 F Hanahan         SC   30:35  9:51

104   4/9      904 Will Cobb            11 M Charleston      SC   30:42  9:53

105   5/8      222 Billy Cappelmann     51 M Isle of Palms   SC   30:52  9:57

106   5/9      237 Spencer Dyer         12 M Memphis         TN   30:56  9:58

107   2/8      974 Keith Ambrose        70 M Isle of Palms   SC   30:57  9:58

108   5/17     971 Cindy McDonald       36 F                      31:07 10:01

109   4/9      962 Kattia King          28 F                      31:35 10:10

110  10/11     929 Wade Delp            45 M                      31:43 10:13

111   3/12     922 Mag Galas            40 F                      31:44 10:13

112   5/13     919 Ashley Elvis         34 F Aiken           SC   31:46 10:14

113   4/8      907 Maria Esteves        52 F Isle of Palms   SC   31:52 10:16

114  10/10     277 Eoin Kenny           25 M Charleston      SC   32:05 10:20

115   3/8      968 Benn Grant           66 M                      32:13 10:22

116   8/17     944 Shaina Adler         16 F                      32:17 10:24

117   6/17     374 Erica Watts          35 F Hanahan         SC   32:28 10:27

118   6/8      763 Chris Stormer        52 M Columbia        SC   32:34 10:29

119   4/8      951 Zachary Bourne       68 M Mt Pleasant     SC   32:48 10:34

120   5/9      370 Anni Tuten           27 F N Charleston    SC   32:56 10:36

121   7/17     225 Melody Carithers     39 F Mt Pleasant     SC   33:08 10:40

122   6/9      920 Kellen Rich          25 F Lexington       SC   33:21 10:44

123   5/8      324 Emily McLaughlin     50 F Camden          SC   33:28 10:47

124   4/12     204 Shannon Areford      41 F Camden          SC   33:28 10:47

125   5/12     925 Isobel Hitchcock     44 F                      33:36 10:49

126   4/12     926 Tina Sutana          47 F                      33:36 10:49

127   6/13     216 Rebekah Broome       32 F Summerville     SC   33:44 10:52

128   7/13     208 Sabra Berger         34 F Summerville     SC   34:05 10:59

129   8/17     958 Sarah Golden         36 F                      34:10 11:00

130   9/17     960 Ally Eidson          13 F                      34:26 11:05

131  11/13     949 Kirk Rashka          43 M Mt Pleasant     SC   34:29 11:06

132   9/17     215 Alysia Bridgman      35 F Columbia        SC   34:31 11:07

133  10/17     291 Tracey Marks         38 F Isle of Palms   SC   34:37 11:09

134   7/9      757 Ben Marks            35 M Charleston      SC   34:37 11:09

135   6/12     257 Kasey Hamlin-Smith   42 F Mt Pleasant     SC   34:46 11:12

136   1/7      363 Ellie Sineath         9 F Goose Creek     SC   34:50 11:13

137  11/11     337 Steve O’Shields      47 M Mount Pleasant  SC   34:53 11:14

138   2/7      913 Samantha Smith       12 F Charleston      SC   34:53 11:14

139  12/13     362 Drew Sineath         40 M Goose Creek     SC   34:57 11:15

140  13/13     966 Nick MacKowski       43 M                      34:59 11:16

141   6/8      963 Terrylynn Shipley    51 F                      35:05 11:18

142   6/6      339 Zachary O’Shields    13 M Mt Pleasant     SC   35:21 11:23

143   5/12     289 Michele Lichtenberg  46 F Summerville     SC   35:41 11:29

144   2/5      973 Kathryn Bender       58 F                      35:41 11:30

145  10/17     764 Sarah Stormer        15 F Columbia        SC   35:52 11:33

146  11/17     932 Katelyn Watson       16 F                      36:16 11:41

147   7/8      928 Deb Alvord           51 F                      36:16 11:41

148   7/8      908 Joe Esteves          54 M Harrison        NJ   36:28 11:45

149   6/12     753 Sheri Zieminick      45 F Daniel Island   SC   36:43 11:49

150   3/7      943 Tessa Adler          12 F                      36:46 11:50

151  11/17     272 Laura Jamison        38 F Stony Point     NC   36:49 11:51

152   6/9      271 Hunter Jamison        9 M Stony Point     NC   36:49 11:51

153   8/10     288 Amber Lichtenberger  24 F Summerville     SC   36:57 11:54

154   7/12     220 Carla Campbell       43 F Charleston      SC   37:15 12:00

155   8/13     964 Kristin Burroughs    33 F                      37:19 12:01

156   4/7      965 Rachel Pemberton     12 F                      37:19 12:01

157   7/9      911 Bradley Sharp         9 M Greer           SC   37:22 12:02

158   7/12     945 Tammy Carpenter      48 F Forest City     NC   37:42 12:08

159   9/13     232 Jen Coody            34 F Columbia        SC   37:44 12:09

160  12/17     285 Kerry Leach          38 F Mt Pleasant     SC   37:51 12:11

161  10/13     357 Shannon Sharp        32 F Greer           SC   37:56 12:13

162   7/9      211 Manasa Bhat          29 F Greenville      SC   38:14 12:19

163  13/17     758 Michele-Lee Parrish  39 F N Charleston    SC   38:20 12:21

164  14/17     759 Emily Dziuban        39 F Isle of Palms   SC   38:21 12:21

165  12/17     207 Allison Barlow       17 F Isle of Palms   SC   39:32 12:44

166  15/17     912 Alanna Williams      37 F Charleston      SC   39:46 12:48

167   3/5      375 Debbie Waynick       56 F Greer           SC   39:50 12:50

168   9/10     221 Kayce Campbell       22 F Charleston      SC   40:11 12:56

169  13/17     249 Brooke Foster        14 F Summerville     SC   40:31 13:03

170  10/10     331 Ferrol Moore         23 F Charleston      SC   40:45 13:07

171   1/2      262 Cynthia Heiskell     63 F Isle of Palms   SC   41:14 13:17

172   3/6      234 Lee Crites           57 M Isle of Palms   SC   41:15 13:17

173   5/8      765 Don Plunkett         70 M Charleston      SC   41:31 13:22

174   8/9      935 Bridget Weid         26 F                      41:32 13:22

175  11/13     936 Angela Mound         34 F                      41:33 13:23

176  12/13     967 Nikki Judy           30 F Mt Pleasant     SC   42:36 13:43

177   8/9      350 James Ryan           38 M Isle of Palms   SC   42:39 13:44

178   8/12     224 Melanie Cappelmann   46 F Isle of Palms   SC   43:05 13:52

179  14/17     223 Emily Cappelmann     17 F Isle of Palms   SC   43:05 13:52

180   8/12     233 Kellen Correia       43 F Mt Pleasant     SC   44:25 14:18

181   5/7      251 Hailey Foster        11 F Summerville     SC   45:39 14:42

182   9/9      250 Chris Foster         38 M Summerville     SC   45:40 14:42

183   8/8      241 Greg Eaton           52 M Charleston      SC   46:50 15:05

184   6/7      205 Steph Areford        12 F Camden          SC   46:53 15:06

185  15/17     300 Delaney McLaughlin   15 F Camden          SC   46:53 15:06

186   9/12     247 Lisa Fisher          45 F Summerville     SC   47:43 15:22

187  16/17     246 Erika Fisher         14 F Summerville     SC   47:44 15:22

188  16/17     917 Megan Williams       35 F Charleston      SC   47:45 15:23

189  10/12     240 Cecelia Eaton        46 F Charleston      SC   47:47 15:23

190   1/4      292 Marilyn Mattice      65 F Isle of Palms   SC   49:10 15:50

191   6/8      332 Joseph Myers III     71 M Mt Pleasant     SC   49:25 15:55

192   3/4      287 Michael Leibowitz    60 M Charleston      SC   49:32 15:57

193   4/4      346 Rick Rockwell        62 M Mt Pleasant     SC   49:39 15:59

194   7/7      227 Braden Carroll       12 F Hendersonville  TN   50:06 16:08

195  17/17     340 Madison Basford      13 F Hendersonville  TN   50:06 16:08

196   9/12     229 Kathy Carroll        43 F Hendersonville  TN   50:11 16:10

197   4/5      923 Cherie Berotti       57 F                      51:56 16:43

198   2/4      924 Sandy Randall        65 F Mt Pleasant     SC   51:56 16:43

199  10/12     294 Melissa McCoy        42 F Rock Hill       SC   52:24 16:52

200  17/17     335 Kelly Olsen          39 F Columbia        SC   52:25 16:52

201   8/9      909 Harrison Billhorn    12 M Charleston      SC   52:55 17:02

202   9/9      903 Brennen Schneider    12 M Charleston      SC   52:55 17:02

203   7/8      361 Leonard Silverman    71 M Isle of Palms   SC   55:06 17:44

204   9/9      282 Lori Lawson          29 F Greer           SC   55:22 17:50

205   5/5      371 Connie Vassey        55 F Greer           SC   55:22 17:50

206  11/12     906 Kelley Cobb          44 F Charleston      SC   55:49 17:58

207   8/8      905 Bill Cobb            66 M Charleston      SC   55:50 17:59

208   2/2      360 Gail Silverman       61 F Isle of Palms   SC   56:12 18:06

209   8/8      275 Judith Jones         50 F Ladson          SC   58:35 18:52

210  12/12     255 Debora Goodman       44 F Goose Creek     SC   58:36 18:52

211   3/4      217 Donna Brown          76 F Charleston      SC 1:01:28 19:47

212  13/13     748 Alisa Whittington    33 F Summerville     SC 1:02:59 20:17

213  11/12     355 Jeanie Sharp         48 F Summerville     SC 1:02:59 20:17

214   4/4      358 Sylvia Sherwood      77 F Isle of Palms   SC 1:04:08 20:39

215   4/6      268 James Hurley         55 M Charleston      SC 1:04:58 20:55

216   5/6      934 Mike Leather         59 M                    1:06:55 21:33

217   6/6      281 William Lachicotte   56 M Charleston      SC 1:18:35 25:18

218  12/12     256 Tamra Green          47 F Charleston      SC 1:18:35 25:18

 

********** 5K AWARDS LIST **************

 

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Brennan McDavid      20 Mt Pleasant     SC   21:15

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Kyle McGue           15                      19:53

************************************************

************************************************

 

**********  AGE-GROUP RESULTS **********

 

FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

1 Ellie Sineath         9 Goose Creek        SC   34:50

2 Samantha Smith       12 CHARLESTON         SC   34:53

MALE AGE GROUP:  1 – 12

1 Connor Geddings      12 Isle of Palms      SC   23:53

2 Caleb Zink           12                         28:22

FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

1 Ally Sorrenson       17 Summerville        SC   24:32

2 Samantha Kolor       13 Cary               NC   25:27

MALE AGE GROUP:  13 – 17

1 Michael Kolor        15 Cary               NC   20:34

2 Carter Spence        13                         24:28

FEMALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Meagan Brandli       20                         21:33

2 Abby Sorrenson       21 Summerville        SC   26:02

MALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Aendel Mendoza       22 goose creek        SC   20:35

2 Aaron Hanko          19 Goose Creek        SC   20:39

FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Rachel Willard       25 GREER              SC   24:28

2 Laura Holy           29 Mount Pleasant     SC   29:34

MALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Ted Chestnut         28                         21:01

2 Jordan Lybrand       26 Columbia           SC   21:14

FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Kathryn Johnson      34 Greenville         SC   26:16

2 Kelly Durrette       31 ISLE OF PALMS      SC   27:05

MALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Will Johnson         34 Greenville         SC   22:46

2 Tyler Tracy          31 Isle of Palms      SC   22:46

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Heather Dyer         38 Memphis            TN   22:51

2 Melissa Ingram       38 Charleston         SC   25:09

MALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Alex McDonald        38 Columbia           SC   20:54

2 Ben McDonald         35                         22:13

FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Katrina Hreha        43 MT. PLEASANT       SC   27:41

2 Brian Purvis         42 Summerville        SC   28:34

MALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Brian Berrigan       43 Isle of Palms      SC   20:53

2 Craig Leach          42 Mt. Pleasant       SC   21:16

 

FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Lynne Andersson      48                         23:25

2 Danielle Girard      47 Mount Pleasant     SC   29:13

MALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Robert Conley        47                         21:47

2 Stephen Anderson     47                         24:00

FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Ginger Herrick       54 Mt Pleasant        SC   23:58

2 Kathleen Stites      51                         26:17

MALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Peter Alvord         53                         24:21

2 Bob Wegner           54 CHARLESTON         SC   28:09

FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Lori Pope            56 Charleston         SC   27:11

2 Kathryn Bender       58                         35:41

MALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Daniel Chandler      58 Isle of Palms      SC   26:50

2 Mickey Timms         57 Mt. Pleasant       SC   29:02

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Cynthia Heiskell     63 Isle of Palms      SC   41:14

2 Gail Silverman       61 ISLE OF PALMS      SC   56:12

MALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Barry Schneiderman   60 Mount Pleasant     SC   24:40

2 Jim Edwards          63 Isle of Palms      SC   25:51

FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Marilyn Mattice      65 Isle of Palms      SC   49:10

2 Sandy Randall        65 MT. PLEASANT       SC   51:56

MALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Marshall Wakat       71                         24:31

2 Keith Ambrose        70 ISLE OF PALMS      SC   30:57

 

 

 

 

 

 

2nd ISLE OF PALMS BEACH RUN 10K June 29, 2013 Isle of Palms, SC

Results Compiled by Race Management Systems(RMS),www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City             St Time    Pace

===== ======== ===== =================== === = ================ == ======= =====

1   1/6     5958 Ryan Thompson        31 M N Charleston     SC   39:54  6:26

2   1/5     5940 David Quick          49 M Mt Pleasant      SC   40:12  6:29

3   1/2     5972 Kevin Clark          18 M                       40:37  6:33

4   1/6     5920 Brian McCall         27 M Summerville      SC   40:54  6:35

5   2/2     5980 Matt Ernstes         19 M West Chester     OH   41:05  6:37

6   1/3     1490 Pierce Cauthen       39 M Sullivans Island SC   44:09  7:07

7   2/6     1481 Peter Ardissono      25 M Sammamish        WA   44:27  7:10

8   1/7     5978 Melanie Jones        36 F                       45:36  7:21

9   1/5     5975 Anna Fairey          19 F                       45:55  7:24

10   2/5     5969 Ken Privette         47 M                       47:12  7:36

11   1/5     5961 John Helfrick        51 M Mendham          NJ   47:19  7:37

12   2/6     5987 Pete Grazaitis       33 M                       47:50  7:42

13   1/9     5952 Stewart Williams     40 M Aiken            SC   47:53  7:43

14   2/9     5977 David Jones          43 M                       48:29  7:49

15   2/7     5899 Mary Ford            35 F Charleston       SC   48:51  7:52

16   1/11    5981 Haley Nitterhouse    28 F N Charleston     SC   49:15  7:56

17   2/5     5966 Bryant Kohut         50 M                       49:26  7:58

18   2/11    5918 Jennifer Lybrand     25 F Columbia         SC   50:00  8:03

19   3/6     5953 Chris Young          34 M Sullivans Island SC   50:09  8:05

20   2/3     5949 Benjamin Townsend    35 M Mt Pleasant      SC   50:12  8:05

21   1/3     5927 Brian Moore          58 M Isle Of Palms    SC   50:29  8:08

22   3/11    5943 Amy Lauren Scott     27 F Charleston       SC   50:46  8:11

23   3/9     5985 Samuel Hubbard       44 M Summerville      SC   50:50  8:11

24   4/9     1487 Paul Brown           40 M Johns Island     SC   51:33  8:18

25   4/11    1489 Amanda Caston        27 F Moncks Corner    SC   51:55  8:22

26   1/2     5967 Cherry Kent          56 F                       52:02  8:23

27   5/9     5965 Chris Ruleman        42 M                       52:25  8:27

28   1/2     1495 Daniel Clapper       60 M Charleston       SC   52:27  8:27

29   2/3     5937 Tommy Outlaw         56 M Lexington        SC   52:28  8:27

30   3/5     5942 Jamie Satterfield    52 M Dahlonega        GA   52:31  8:27

31   1/5     5974 Alan Brown           65 M Charleston       SC   52:34  8:28

32   4/6     5912 Viet Huynh           31 M Yuma             AZ   52:34  8:28

33   2/2     5970 Steve Eberhardt      64 M                       52:59  8:32

34   3/7     5928 Tiffany Moye         36 F Mt Pleasant      SC   53:44  8:39

35   1/8     5947 Elizabeth Smerczak-  31 F Summerville      SC   53:46  8:40

36   3/6     5908 Andrew Hill          26 M N Charleston     SC   55:08  8:53

37   2/5     5956 Skipper Hewitt       65 M Isle of Palms    SC   55:13  8:54

38   4/6     5916 Bochet Leland        29 M Mt Pleasant      SC   55:58  9:01

39   3/3     5950 Dave Trautman        58 M Charleston       SC   56:04  9:02

40   1/4     5930 Monica Mumme         50 F N Charleston     SC   56:21  9:05

41   5/6     5933 Joseph Newman        28 M Mt Pleasant      SC   56:39  9:07

42   5/11    5931 Amy Myers            28 F Houston          TX   57:57  9:20

43   6/6     1497 Commodore Cox        29 M Houston          TX   57:57  9:20

44   2/4     5959 Johni Wegner         51 F Rochester        NY   58:04  9:21

45   6/11    5896 Marguerite Devoll    27 F Atlanta          GA   58:31  9:25

46   3/4     5973 Noriko Johnson       51 F                       59:12  9:32

47   2/8     5976 Jessica Garner       33 F                       59:15  9:33

48           5984 Dan Lawrence            M                       59:29  9:35

49   4/4     5935 Judi Olmstead        53 F Mt Pleasant      SC   59:42  9:37

50   3/8     5988 Clarissa Spehl       33 F Chapin           SC   59:56  9:39

51   3/5     5925 Bryan Mohorn         48 M Isle of Palms    SC 1:00:08  9:41

52   6/9     5957 Matt Welch           44 M Charleston       SC 1:00:33  9:45

53   4/7     5904 Nikole Hamilton      35 F Mt Pleasant      SC 1:00:34  9:45

54   7/11    5900 Cassandra Gibbs      26 F Atlanta          GA 1:00:42  9:46

55   8/11    5905 Jill Haug            29 F James Island     SC 1:00:58  9:49

56   7/9     1482 Scott Bates          44 M Charleston       SC 1:01:20  9:53

57   1/7     5939 Mary Poole           42 F Mt Pleasant      SC 1:01:30  9:54

58   4/5     5986 Mark Nowling         45 M                     1:02:35 10:05

59   2/7     5962 Tami Ulheiser        42 F                     1:03:04 10:09

60   3/7     5968 Shelly Privette      43 F                     1:03:09 10:10

61   4/8     5903 Kari Greene          30 F Milton           FL 1:04:27 10:23

62   5/8     1483 Stephanie Bieniek    32 F Moncks Corner    SC 1:04:38 10:25

63   8/9     1488 Shannon Carithers    41 M Mt Pleasant      SC 1:04:42 10:25

64   9/11    1498 Mary Beth Croucher   28 F Mt Pleasant      SC 1:04:44 10:25

65   2/5     5926 Kate Mohorn          20 F Isle of Palms    SC 1:04:57 10:28

66   1/5     1486 L Carol Bowers       63 F Summerville      SC 1:05:07 10:29

67   5/6     5902 Jonathan Greene      32 M Milton           FL 1:05:51 10:36

68   9/9     5917 Bryan Long           40 M Jefferson        GA 1:06:05 10:39

69   2/5     5915 Patricia Kotila      62 F Johns Island     SC 1:06:30 10:43

70   1/1     5929 Joan Mulvihill       68 F Charleston       SC 1:06:38 10:44

71   3/5     5954 Art Zimmerman        67 M Mt Pleasant      SC 1:06:41 10:44

72   4/5     5910 John Hodapp          50 M Mt Pleasant      SC 1:07:17 10:50

73   3/5     5909 Kristina Hill        24 F N Charleston     SC 1:07:21 10:51

74   2/2     5936 Cheryl Outlaw        57 F Lexington        SC 1:07:27 10:52

75   3/3     5938 John Peterson        35 M Charleston       SC 1:07:35 10:53

76   6/8     5898 Pooja Elias          34 F Isle of Palms    SC 1:07:36 10:53

77   4/5     5979 Ferris Stewart       65 M                     1:07:58 10:57

78   5/5     1480 William Anderson     53 M Dahlonega        GA 1:08:04 10:58

79   5/7     5914 Vickie Klostermann   39 F Roanoke          VA 1:08:17 11:00

80   4/7     5907 Susan Higgins        44 F Mt Pleasant      SC 1:08:55 11:06

81   3/5     5951 Cristine Wainwright  60 F Mt Pleasant      SC 1:09:28 11:11

82  10/11    5913 Katie Jones          25 F Columbia         SC 1:09:46 11:14

83   4/5     1493 Susan Chagrin        60 F Isle of Palms    SC 1:10:16 11:19

84   5/7     5932 Debbie Nelson        43 F Mt Pleasant      SC 1:11:00 11:26

85   6/7     5923 Reyna Merritt        35 F Mt Pleasant      SC 1:12:03 11:36

86   4/5     5934 Bethany Nunn         23 F Summerville      SC 1:13:03 11:46

87   5/5     5971 Judy Gilman          64 F                     1:13:17 11:48

88   7/7     5960 Annabet Morris       37 F Charleston       SC 1:13:57 11:54

89   1/1     5944 Darla Seidel         47 F Charleston       SC 1:17:04 12:25

90   6/7     5924 Cami Meyer           43 F Charleston       SC 1:17:58 12:33

91  11/11    1484 Jessica Blevins      25 F Ladson           SC 1:18:22 12:37

92   7/8     5945 Jennifer Shadrick    32 F Ladson           SC 1:18:23 12:37

93   5/5     1492 Stuart Chagrin       70 M Isle of Palms    SC 1:19:04 12:44

94   7/7     5919 Michelle Mack        44 F Charlotte        NC 1:20:23 12:57

95   6/6     5982 Carlos Ortiz         32 M                     1:22:19 13:15

96   8/8     5983 Holly Ortiz          32 F                     1:22:20 13:15

97   5/5     5955 Morgan Johnson       20 F Charleston       SC 1:22:39 13:19

98   5/5     1494 Robert Chisholm      46 M Charleston       SC 1:22:51 13:20

 

 

********** 10K AWARDS LIST **************

 

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Melanie Jones        36                      45:36

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Ryan Thompson        31 N. CHARLESTON   SC   39:54

************************************************

************************************************

 

**********  AGE-GROUP RESULTS **********

 

FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

MALE AGE GROUP:  1 – 12

FEMALE AGE GROUP:  13 – 17

MALE AGE GROUP:  13 – 17

FEMALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Anna Fairey          19                         45:55

2 Kate Mohorn          20 Isle of Palms      SC 1:04:57

MALE AGE GROUP:  18 – 24

1 Kevin Clark          18                         40:37

2 Matt Ernstes         19 WEST CHESTER       OH   41:05

FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Haley Nitterhouse    28 N. CHARLESTON      SC   49:15

2 Jennifer Lybrand     25 Columbia           SC   50:00

MALE AGE GROUP:  25 – 29

1 Brian McCall         27 Summerville        SC   40:54

2 Peter Ardissono      25 Sammamish          WA   44:27

FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Elizabeth Smerczak-  31 summerville        SC   53:46

2 Jessica Garner       33                         59:15

MALE AGE GROUP:  30 – 34

1 Pete Grazaitis       33                         47:50

2 Chris Young          34 Sullivans Island   SC   50:09

FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Mary Ford            35 Chs                SC   48:51

2 Tiffany Moye         36 Mt pleasant        SC   53:44

MALE AGE GROUP:  35 – 39

1 Pierce Cauthen       39 Sullivan’s Island  SC   44:09

2 Benjamin Townsend    35 Mount Pleasant     SC   50:12

FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Mary Poole           42 Mount Pleasant     SC 1:01:30

2 Tami Ulheiser        42                       1:03:04

MALE AGE GROUP:  40 – 44

1 Stewart Williams     40 Aiken              SC   47:53

2 David Jones          43                         48:29

FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

1 Darla Seidel         47 Charleston         SC 1:17:04

MALE AGE GROUP:  45 – 49

1 David Quick          49 Mt. Pleasant       SC   40:12

2 Ken Privette         47                         47:12

FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

1 Monica Mumme         50 north charleston   SC   56:21

2 Johni Wegner         51 ROCHESTER          NY   58:04

 

MALE AGE GROUP:  50 – 54

1 John Helfrick        51 MENDHAM            NJ   47:19

2 Bryant Kohut         50                         49:26

FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Cherry Kent          56                         52:02

2 Cheryl Outlaw        57 Lexington          SC 1:07:27

MALE AGE GROUP:  55 – 59

1 Brian Moore          58 Isle of Palms      SC   50:29

2 Tommy Outlaw         56 Lexington          SC   52:28

3 Dave Trautman        58 Charleston         SC   56:04

FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

1 L Carol Bowers       63 Summerville        SC 1:05:07

2 Patricia Kotila      62 Johns Island       SC 1:06:30

MALE AGE GROUP:  60 – 64

1 Daniel Clapper       60 Charleston         SC   52:27

2 Steve Eberhardt      64                         52:59

FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Joan Mulvihill       68 charleston         SC 1:06:38

MALE AGE GROUP:  65 – 99

1 Alan Brown           65 CHARLESTON         SC   52:34

2 Skipper Hewitt       65 ISLE OF PALMS      SC   55:13

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>