Race results: Lowcountry Trail Half Marathon (68 finishers) and 5K (41)

Lowcountry Trail Half Marathon & 5k

Mullet Hall Equestrian Center,

2662 Mullet Hall Road, Johns Island, SC 29455

Results Compiled by Timinginc.com, www.timinginc.com

OVERALL RESULTS

Place Div/Tot No. Name Age S City St Time

===== ======== ===== =================== === = =============== == =======

1 1/96 2738 Robert Harem 29 M Mount Pleasant SC 1:23:19

2 2/96 2725 Allan Dapore 22 M Charleston SC 1:27:58

3 3/96 2775 David Quick 49 M Mount Pleasant SC 1:28:26

4 4/96 2754 David Laumeyer 26 M Savannah GA 1:34:48

5 5/96 2776 Braden Reid 31 F Seneca SC 1:36:01

6 6/96 2746 Jared Irish 34 M Charleston SC 1:39:37

7 7/96 2695 Bobby Fancher 43 M Mt. Pleasant SC 1:41:01

8 8/96 2728 Travis Deckert 31 M Mount Pleasant SC 1:41:08

9 9/96 2694 Tom Bernstein 42 M Mt. Pleasant SC 1:43:05

10 10/96 2722 Brian Cook 43 M Atlanta GA 1:43:18

11 11/96 2726 Benjamin Davis 25 M Virginia Beach VA 1:44:31

12 12/96 2766 Michele Milner 28 F Charleston SC 1:44:58

13 13/96 2705 Steve Annan 67 M Mount Pleasant SC 1:45:22

14 14/96 2733 Keith Fraser 45 M Charleston SC 1:47:03

15 15/96 2767 Chris Minkel 45 M Mount Pleasant SC 1:47:30

16 16/96 2743 Peter Hull 45 M Charleston SC 1:48:30

17 17/96 2747 Brittany Johnson 25 F Charleston SC 1:50:09

18 18/96 2718 Daniel Clapper 60 M North Charlesto SC 1:52:06

19 19/96 2792 Barbara Wagner 51 F Mount Pleasant SC 1:52:58

20 20/96 2710 Austin Bren 27 M Mount Pleasant SC 1:53:15

21 21/96 2692 William Carroll 29 M James Island SC 1:53:35

22 22/96 2784 Vatsa Shamanna 50 M Mount Pleasant SC 1:54:11

23 23/96 2756 Tim Lintner 50 M Aiken SC 1:54:17

24 24/96 2773 Catherine O’Sulliva 35 F Sullivans Islan SC 1:55:21

25 25/96 2760 Sarah Marrison 27 F Charleston SC 1:56:35

26 26/96 2711 Alan Brown 65 M Charleston SC 1:56:39

27 27/96 2740 Sean Heuston 41 M Charleston SC 1:57:06

28 28/96 2774 Williams Pontel 44 M Charleston SC 1:57:17

29 29/96 2798 Leslie Wright 46 F Summerville SC 1:57:29

30 30/96 2745 Justin Lucey 45 M Mt. Pleasant SC 1:57:35

31 31/96 2720 Melissa Cole 38 F Chapin SC 1:57:50

32 32/96 2727 Meredith Deckert 29 F Mount Pleasant SC 1:58:03

33 33/96 2765 Jason Mills 33 M Charleston SC 1:59:08

34 34/96 2753 Keely Laughlin 24 F Charleston SC 1:59:38

35 35/96 2737 Lauren Hamilton 0 F Mount Pleasant SC 1:59:44

36 36/96 2732 Gen Flanders 26 F Johns Island SC 2:00:14

37 37/96 2786 Benjamin Smoot 28 M Charleston SC 2:00:32

38 38/96 2790 Dave Trautman 58 M Charleston SC 2:01:00

39 39/96 2717 Joseph Cerenzia 42 M Charleston SC 2:01:18

40 40/96 2762 Meredith Mickalis 25 F Mount Pleasant SC 2:01:30

41 41/96 2800 James Belcastro 22 M Niskyuna NY 2:02:06

42 42/96 2719 Cameron Clements 51 M Daniel Island SC 2:03:01

43 43/96 2789 James Thompson 39 M Charleston SC 2:03:14

44 44/96 2741 Lynne Hodge 56 F Johns Island SC 2:03:20

45 45/96 2721 Zoey Cole 36 M Charleston SC 2:05:35

46 46/96 2709 Laura Brazauskas 27 F North Charlesto SC 2:06:38

47 47/96 2724 Philip Cook 66 M Chapel Hill NC 2:07:27

48 48/96 2770 Noah Moore 42 M Mount Pleasant SC 2:08:46

49 49/96 2693 Morgan Mickalis 28 F Mt. Pleasant SC 2:10:15

50 50/96 2713 Lindsay Brown 37 F Florence SC 2:10:43

51 51/96 2712 Ken Brown 38 M Florence SC 2:10:44

52 52/96 2751 Karen Lackey 50 F Wadmalaw Island SC 2:10:51

53 53/96 2729 John Delucas 26 M Charleston SC 2:12:47

54 54/96 2704 Jason Aleksak 35 M Mount Pleasant SC 2:12:59

55 55/96 2750 Jesse Kendrick 42 M North Charlesto SC 2:13:03

56 56/96 2782 Jessica Sage 35 F Mount Pleasant SC 2:13:04

57 57/96 2716 Jillian Canning 21 F Johns Island SC 2:13:52

58 58/96 2748 Susan Johnson 48 F Isle of Palms SC 2:14:00

59 59/96 2731 Kaitlin Fitzgerald 22 F Charleston SC 2:14:18

60 60/96 2793 Uneeka Weathersby 29 F Charleston SC 2:14:39

61 61/96 2696 Stephanie Fanvelle 27 F James Island SC 2:14:46

62 62/96 2763 Ashley Miller 26 F North Charlesto SC 2:15:09

63 63/96 2797 William Woodall 0 M Mount Pleasant SC 2:15:32

64 64/96 2723 Lauren Cook 28 F Mount Pleasant SC 2:18:52

65 65/96 2759 Melanie Maloney 36 F Charleston SC 2:19:32

66 66/96 2706 Robert Barrett 43 M Summerville SC 2:19:52

67 67/96 2783 Cheryl Sedota 34 F Mount Pleasant SC 2:20:56

68 68/96 2703 Shannon Alberti 35 F Mount Pleasant SC 2:22:18

 

*** HALF MARATHON AWARDS LIST ***

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Braden Reid 31 Seneca SC 1:36:01

2 Michele Milner 28 Charleston SC 1:44:58

3 Brittany Johnson 25 Charleston SC 1:50:09

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Robert Harem 29 Mount Pleasant SC 1:23:19

2 Allan Dapore 22 Charleston SC 1:27:58

3 David Laumeyer 26 Savannah GA 1:34:48

**********************************************************************

1 Barbara Wagner 51 Mount Pleasant SC 1:52:58

**********************************************************************

1 David Quick 49 Mount Pleasant SC 1:28:26

********** AGE-GROUP RESULTS **********

FEMALE AGE GROUP: 18 – 24

1 Keely Laughlin 24 Charleston SC 1:59:38

2 Jillian Canning 21 Johns Island SC 2:13:52

3 Kaitlin Fitzgerald 22 Charleston SC 2:14:18

MALE AGE GROUP: 18 – 24

1 James Belcastro 22 Niskyuna NY 2:02:06

2 Austin Gilbert 24 Moncks Corner SC 2:25:16

3 Jordan Mixon 18 Mount Pleasant SC 2:30:39

FEMALE AGE GROUP: 25 – 29

1 Sarah Marrison 27 Charleston SC 1:56:35

2 Meredith Deckert 29 Mt. Pleasant SC 1:58:03

3 Gen Flanders 26 Johns Island SC 2:00:14

MALE AGE GROUP: 25 – 29

1 Benjamin Davis 25 Virginia Beach VA 1:44:31

2 Austin Bren 27 Mount Pleasant SC 1:53:15

3 William Carroll 29 James Island SC 1:53:35

FEMALE AGE GROUP: 30 – 34

1 Cheryl Sedota 34 Mount Pleasant SC 2:20:56

MALE AGE GROUP: 30 – 34

1 Jared Irish 34 Charleston SC 1:39:37

2 Travis Deckert 31 Mount Pleasant SC 1:41:08

3 Jason Mills 33 Charleston SC 1:59:08

FEMALE AGE GROUP: 35 – 39

1 Catherine O’Sulliva 35 Sullivans Island SC 1:55:21

2 Melissa Cole 38 Chapin SC 1:57:50

3 Lindsay Brown 37 Florence SC 2:10:43

MALE AGE GROUP: 35 – 39

1 James Thompson 39 Charleston SC 2:03:14

2 Zoey Cole 36 Charleston SC 2:05:35

3 Ken Brown 38 Florence SC 2:10:44

MALE AGE GROUP: 40 – 44

1 Bobby Fancher 43 Mt. Pleasant SC 1:41:01

2 Tom Bernstein 42 Mt. Pleasant SC 1:43:05

3 Brian Cook 43 Atlanta GA 1:43:18

FEMALE AGE GROUP: 45 – 49

1 Leslie Wright 46 Summerville SC 1:57:29

2 Susan Johnson 48 Isle Of Palms SC 2:14:00

3 Tracy Woodall 47 Mount Pleasant SC 2:40:09

MALE AGE GROUP: 45 – 49

1 Keith Fraser 45 Charleston SC 1:47:03

2 Chris Minkel 45 Mount Pleasant SC 1:47:30

3 Peter Hull 45 Charleston SC 1:48:30

FEMALE AGE GROUP: 50 – 54

1 Karen Lackey 50 Wadmalaw Island SC 2:10:51

MALE AGE GROUP: 50 – 54

1 Vatsa Shamanna 50 Mount Pleasant SC 1:54:11

2 Tim Lintner 50 Aiken SC 1:54:17

3 Cameron Clements 51 Daniel Island SC 2:03:01

FEMALE AGE GROUP: 55 – 59

1 Lynne Hodge 56 Johns Island SC 2:03:20

MALE AGE GROUP: 55 – 59

1 Dave Trautman 58 Charleston SC 2:01:00

MALE AGE GROUP: 60 – 64

1 Daniel Clapper 60 North Charleston SC 1:52:06

MALE AGE GROUP: 65 – 69

1 Steve Annan 67 Mount Pleasant SC 1:45:22

2 Alan Brown 65 Charleston SC 1:56:39

3 Philip Cook 66 Chapel Hill NC 2:07:27

 

 

 

OVERALL RESULTS

5K

Place Div/Tot No. Name Age S City St Time

===== ======== ===== =================== === = =============== == =======

1 1/41 2808 Matthew Deerin 31 M Mount Pleasant SC 23:17

2 2/41 2833 Julia Rothlisberger 28 F Charleston SC 24:09

3 3/41 2805 Virginia Carter 28 F Charleston SC 24:26

4 4/41 2821 Nate Linse 36 M Spring Lake NC 24:49

5 5/41 2804 Jason Carter 28 M Charleston SC 24:49

6 6/41 2848 Megan Whitney 30 F Wadmalaw SC 25:34

7 7/41 2834 Amy Scott 28 F Charleston SC 26:08

8 8/41 2802 Billy Berkes 27 M Charleston SC 26:30

9 9/41 2842 Abby Lineberry 30 F Charleston SC 27:03

10 10/41 2837 Sara Thompson 37 F Charleston SC 27:10

11 11/41 2814 Laura Haley 30 F Johns Island SC 27:39

12 12/41 2817 Katie Jones 30 F Mt. Pleasant SC 28:31

13 13/41 2825 Jennifer Mitchum 31 F Spring Lake NC 28:50

14 14/41 2847 Bryan Kutcher 31 M Wadmalaw SC 29:33

15 15/41 2841 Virginia Wininger 34 F Charleston SC 29:59

16 16/41 2764 Jesse Miller 28 M North Charlesto SC 30:13

17 17/41 2809 Jennifer Dewinter 37 F Summerville SC 30:32

18 18/41 2803 Sandy Brown 61 F Charleston SC 30:53

19 19/41 2838 Greg Vanderwerker 62 M Johns Island SC 31:14

20 20/41 2827 Donna Patterson 44 F Mount Pleasant SC 32:26

21 21/41 2828 Nick Patteson 10 M Mount Pleasant SC 32:27

22 22/41 2846 Gretchen Huff 34 F Johns Island SC 32:58

23 23/41 2843 Stephen Wilson 34 M Charleston SC 33:08

24 24/41 2845 Todd Givens 44 M Ruffin SC 33:46

25 25/41 2839 Thanhvan White 37 F North Charlesto SC 35:12

26 26/41 2810 Vy Doan 26 F North Charlesto SC 35:12

27 27/41 2830 Judy Risher 44 F Ruffin SC 35:25

28 28/41 2826 Jennifer Moore 44 F Mount Pleasant SC 36:07

29 29/41 2807 Georgie Davis 48 F Orangeburg SC 37:12

30 30/41 2818 Rebecca Kallgren 26 F Johns Island SC 38:24

31 31/41 2806 Meg Davidson 67 F Johns Island SC 41:06

32 32/41 2835 Stacy Sipple 40 F Summerville SC 42:06

33 33/41 2823 Bethany McCormick 27 F Charleston SC 42:16

34 34/41 2840 Brooke Williams 31 F Charleston SC 42:17

35 35/41 2816 Julie James 30 F Summerville SC 45:37

36 36/41 2844 Jenny Fraser 42 F Charleston SC 45:40

37 37/41 2813 Hannah Givens 16 F Ruffin SC 47:30

38 38/41 2812 Anita Givens 44 F Ruffin SC 47:30

39 39/41 2761 Patty Menditto 66 F Charleston SC 58:36

40 40/41 2735 Erika Giordano 24 F Charleston SC 58:36

41 41/41 2832 Rick Rockwell 62 M Mount Pleasant SC 1:00:07

 

 

OVERALL RESULTS

Place Div/Tot No. Name Age S City St Time

===== ======== ===== =================== === = =============== == =======

1 1/41 2808 Matthew Deerin 31 M Mount Pleasant SC 23:17

2 2/41 2833 Julia Rothlisberger 28 F Charleston SC 24:09

3 3/41 2805 Virginia Carter 28 F Charleston SC 24:26

4 4/41 2821 Nate Linse 36 M Spring Lake NC 24:49

5 5/41 2804 Jason Carter 28 M Charleston SC 24:49

6 6/41 2848 Megan Whitney 30 F Wadmalaw SC 25:34

7 7/41 2834 Amy Scott 28 F Charleston SC 26:08

8 8/41 2802 Billy Berkes 27 M Charleston SC 26:30

9 9/41 2842 Abby Lineberry 30 F Charleston SC 27:03

10 10/41 2837 Sara Thompson 37 F Charleston SC 27:10

11 11/41 2814 Laura Haley 30 F Johns Island SC 27:39

12 12/41 2817 Katie Jones 30 F Mt. Pleasant SC 28:31

13 13/41 2825 Jennifer Mitchum 31 F Spring Lake NC 28:50

 

 

 

********** 5k AWARDS LIST **************

********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

1 Julia Rothlisberger 28 Charleston SC 24:09

2 Virginia Carter 28 Charleston SC 24:26

3 Megan Whitney 30 Wadmalaw SC 25:34

********** MALE OVERALL RESULTS ***********

1 Matthew Deerin 31 Mount Pleasant SC 23:17

2 Nate Linse 36 Spring Lake NC 24:49

3 Jason Carter 28 Charleston SC 24:49

**********************************************************************

1 Sandy Brown 61 Charleston SC 30:53

**********************************************************************

1 Greg Vanderwerker 62 Johns Island SC 31:14

********** AGE-GROUP RESULTS **********

FEMALE AGE GROUP: 1 – 19

1 Hannah Givens 16 Ruffin SC 47:30

MALE AGE GROUP: 1 – 19

1 Nick Patteson 10 Mount Pleasant SC 32:27

FEMALE AGE GROUP: 20 – 29

1 Amy Scott 28 Charleston SC 26:08

2 Vy Doan 26 North Charleston SC 35:12

3 Rebecca Kallgren 26 Johns Island SC 38:24

MALE AGE GROUP: 20 – 29

1 Billy Berkes 27 Charleston SC 26:30

2 Jesse Miller 28 North Charleston SC 30:13

FEMALE AGE GROUP: 30 – 39

1 Abby Lineberry 30 Charleston SC 27:03

2 Sara Thompson 37 Charleston SC 27:10

3 Laura Haley 30 Johns Island SC 27:39

MALE AGE GROUP: 30 – 39

1 Bryan Kutcher 31 Wadmalaw SC 29:33

2 Stephen Wilson 34 Charleston SC 33:08

FEMALE AGE GROUP: 40 – 49

1 Donna Patterson 44 Mount Pleasant SC 32:26

2 Judy Risher 44 Ruffin SC 35:25

3 Jennifer Moore 44 Mount Pleasant SC 36:07

MALE AGE GROUP: 40 – 49

1 Todd Givens 44 Ruffin SC 33:46

FEMALE AGE GROUP: 60 – 69

1 Meg Davidson 61 Charleston SC 30:53

2 Patty Menditto 66 Charleston SC 58:36

MALE AGE GROUP: 60 – 69

1 Rick Rockwell 62 Mount Pleasant SC 1:00:07

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>