Results from the 3rd annual Jingle Bell Run and Walk for Arthritis (133 timed finishers, down from 153 in 2012)

3rd JINGLE BELL RUN AND WALK FOR ARTHRITIS

December 14, 2013

Mount Pleasant/Charleston, SC

                                 Results compiled by Race Management Systems(RMS), www.rmssports.com

 

Place Div/Tot  No.   Name                Age S City            St Time    Pace    

===== ======== ===== =================== === = =============== == ======= =====

    1   1/5      749 Matthew Dieterich    26 M Charleston      SC   17:51  5:45

    2   1/1      877 Morgan Woods         17 M Goose Creek     SC   18:10  5:51

    3   1/3      777 Steven Holshouser    24 M Mt Pleasant     SC   19:42  6:21

    4   1/10     848 Michael Sparkman     52 M Goose Creek     SC   21:15  6:51

    5   1/7      875 Norman Miller        55 M Manasquan       NJ   21:23  6:53

    6   1/12     863 Kristin White        28 F Mt Pleasant     SC   21:26  6:54

    7   1/6      822 Shawn O’Kane         34 M Mt Pleasant     SC   21:28  6:55

    8   1/16     816 Audrey Morgan        30 F Mt Pleasant     SC   21:30  6:56

    9   2/7      750 Eric Doll            46 M Mt Pleasant     SC   21:34  6:57

   10   3/7      887 Todd Gallati         48 M Mt Pleasant     SC   21:58  7:05

   11   2/10     881 John McGue           50 M Isle of Palms   SC   22:25  7:13

   12   1/6      873 Jack Carson          12 M Mt Pleasant     SC   22:34  7:16

   13   3/10     788 Greg Kenner          53 M Mt Pleasant     SC   22:40  7:18

   14   2/6      708 Kevin Beeching       31 M Mt. Pleasant    SC   22:52  7:22

   15   3/6      862 Brian White          32 M Mt Pleasant     SC   22:53  7:22

   16   4/10     837 Richard Ruth         54 M Mt Pleasant     SC   23:32  7:35

   17            888 Amanda Caston        27 F Moncks Corner   SC   23:32  7:35

   18   1/6      755 Howell Feig          39 M Charleston      SC   23:42  7:38

   19   2/6      883 Rodney Spivey        35 M                      24:02  7:45

   20   5/10     882 Mel O’Keffe          54 M                      24:06  7:46

   21   2/16     839 Joelle Sharisky      33 F Mt Pleasant     SC   24:11  7:47

   22   1/5      869 Brian Wilson         42 M Mt Pleasant     SC   24:32  7:54

   23   1/11     870 Lori Wilson          38 F Mt Pleasant     SC   24:32  7:54

   24   2/6      786 Aaron Kenner         10 M Mt Pleasant     SC   24:43  7:58

   25   2/5      720 Ian Burns            25 M Charleston      SC   24:44  7:58

   26   3/16     829 Sherane Prish        34 F N Charleston    SC   24:57  8:02

   27   2/12     744 Heather Dennison     29 F Charleston      SC   25:04  8:04

   28   1/7      886 Kathleen Stites      52 F                      25:53  8:20

   29   2/11     758 Molly Freely         36 F Mt Pleasant     SC   25:56  8:21

   30   3/11     855 Jessica Vennard      37 F Mt Pleasant     SC   26:07  8:25

   31   1/2      713 Kaitlin Bond         10 F Mt Pleasant     SC   26:11  8:26

   32   1/9      800 Karen Lloyd          41 F Mt Pleasant     SC   26:12  8:26

   33   3/6      706 Jay Barganier        35 M Mt Pleasant     SC   26:12  8:26

   34   4/7      884 Eric Swanson         47 M                      26:17  8:28

   35   6/10     711 Dan Birach           51 M Mt Pleasant     SC   26:28  8:32

   36   4/6      719 David Burnette       36 M Summerville     SC   26:34  8:33

   37   4/16     771 Mandy Henderson      33 F Mt Pleasant     SC   26:46  8:37

   38   5/16     828 Karin Peace          32 F Mt Pleasant     SC   26:53  8:40

   39   3/5      835 Brandon Rudd         28 M Charleston      SC   27:03  8:43

   40   3/6      787 Carson Kenner         8 M Mt Pleasant     SC   27:10  8:45

   41   2/3      767 Tyler Hall           23 M Summerville     SC   27:15  8:47

   42   5/7      825 Wayne Pander         46 M Summerville     SC   27:31  8:52

   43   2/7      809 Karen McCormick      54 F Mt Pleasant     SC   27:39  8:54

   44   4/11     847 Stefanie Smith       36 F Mt Pleasant     SC   27:42  8:55

   45   7/10     878 Dave Northrup        50 M                      27:47  8:57

   46   3/12     861 Sarah Kalani Wharto  27 F Charleston      SC   27:57  9:00

   47   4/6      851 Will Tinkler         30 M Mt Pleasant     SC   28:06  9:03

   48   1/3      754 Harmon Feig          67 M Daniel Island   SC   28:07  9:03

   49   4/12     760 Kristen Gayeski      29 F Charleston      SC   28:13  9:05

   50   6/16     832 Maureen Richberg     34 F Hanahan         SC   28:16  9:06

   51   1/1      879 Rick Silver          64 M                      28:20  9:07

   52   8/10     748 Mark Dickson         54 M Mt Pleasant     SC   28:33  9:12

   53   7/16     811 Lauren Mikell        30 F Charleston      SC   28:53  9:18

   54   8/16     739 Caroline Cuttino     34 F Charleston      SC   28:56  9:19

   55   4/5      817 Brent Murray         25 M Mt Pleasant     SC   28:59  9:20

   56   5/12     849 Virginia Taylor      25 F Charleston      SC   29:06  9:22

   57   3/7      715 Rebecca Brouwer      54 F Mt Pleasant     SC   29:11  9:24

   58   1/8      823 Jami Page            46 F Mt Pleasant     SC   29:27  9:29

   59   2/9      834 Liliana Rodriguez    41 F Mt Pleasant     SC   29:41  9:33

   60   1/4      733 Kathleen Condon-Mon  59 F Mt Pleasant     SC   29:49  9:36

   61   9/16     782 Elizabeth Jones      33 F Mt Pleasant     SC   29:55  9:38

   62   5/6      781 Brent Jones          33 M Mt Pleasant     SC   29:57  9:39

   63  10/16     728 Johanna Chapman      34 F Mt Pleasant     SC   30:03  9:41

   64   1/4      779 Dana Huff            23 F Mt Pleasant     SC   30:10  9:43

   65   5/11     802 Mary MacDonald       37 F Awendaw         SC   30:11  9:43

   66   4/7      880 Kim Weis             53 F                      30:13  9:44

   67   5/5      734 Ben Conrad           27 M Charleston      SC   30:15  9:44

   68   2/4      710 Marilyn Belotti      57 F Hanahan         SC   30:15  9:45

   69   2/5      806 Shawn Massago        40 M Mt Pleasant     SC   30:21  9:46

   70   2/3      889 Keith Ambrose        70 M Mt Pleasant     SC   30:24  9:48

   71   2/8      730 Christine Ciocco     49 F Mt Pleasant     SC   30:25  9:48

   72   6/11     763 Bobbie Grogran       38 F Mt Pleasant     SC   30:32  9:50

   73   9/10     731 William Ciocco       51 M Mt Pleasant     SC   30:35  9:51

   74   6/12     789 Ryan Kerr            26 F Summerville     SC   30:37  9:51

   75   2/2      805 Andrea Martin        40 F Mt Pleasant     SC   30:46  9:54

   76   3/8      790 Cindy Kirkland       49 F Mt Pleasant     SC   31:02 10:00

   77   3/9      842 Marla Simmons        44 F Mt Pleasant     SC   31:08 10:02

   78   3/5      843 Eric Smathers        42 M N Charleston    SC   31:15 10:04

   79   7/11     752 Happy Everett        38 F Mt Pleasant     SC   31:19 10:05

   80   5/6      753 Laurin Everett       38 M Mt Pleasant     SC   31:41 10:12

   81   4/9      885 Allison Van Diest    41 F                      31:57 10:17

   82   5/9      725 Emily Carter         41 F Mt Pleasant     SC   32:11 10:22

   83   4/6      761 Connor Graysmith     10 M Summerville     SC   32:13 10:22

   84   4/8      859 Cynthia Wahl         47 F Mt Pleasant     SC   32:14 10:23

   85   6/7      762 David Graysmith      46 M Summerville     SC   32:14 10:23

   86   4/5      726 Kevin Carter         41 M Mt Pleasant     SC   32:19 10:25

   87   8/11     818 Kendra Myers         39 F Mt Pleasant     SC   32:27 10:27

   88   6/9      746 Andrea Deputy        44 F Mt Pleasant     SC   32:39 10:31

   89   5/5      831 Penn Rice            40 M Charleston      SC   33:06 10:40

   90   7/7      826 Eric Parker          47 M Beaufort        SC   33:18 10:43

   91   5/6      827 Logan Parker          8 M Beaufort        SC   33:18 10:43

   92   1/1      775 Nicholas Hoffman     18 M Charleston      SC   34:01 10:57

   93   5/7      841 Terrylynn Shipley    51 F Summerville     SC   34:22 11:04

   94   5/8      868 Angela Wills         45 F Charleston      SC   34:25 11:05

   95   2/4      850 Melinda Thompkins    24 F Mt Pleasant     SC   34:38 11:09

   96   3/4      813 Laura Moehle         23 F N Charleston    SC   34:40 11:10

   97   6/7      784 Jahn Kathy           51 F Mt Pleasant     SC   34:43 11:11

   98   9/11     876 Kim Malmgren         36 F                      35:03 11:17

   99  11/16     703 Katie Anderson       31 F Charleston      SC   35:47 11:31

  100   7/12     840 Ashley Shaw          27 F Charleston      SC   35:50 11:32

  101   8/12     798 Ginny Lioon          26 F Charleston      SC   35:51 11:33

  102   3/4      740 Marla Dangerfield    58 F Hanahan         SC   35:54 11:34

  103   7/9      729 Peggy Chausse        42 F Charleston      SC   36:05 11:37

  104  10/11     858 Kirsta Von Hellens   39 F Charleston      SC   36:05 11:37

  105   9/12     732 Jennifer Coffey      28 F Charleston      SC   36:17 11:41

  106  12/16     705 Heather Baird        30 F Charleston      SC   36:24 11:43

  107  13/16     780 Stacy Jimerson       33 F Hanahan         SC   37:28 12:04

  108  14/16     857 Sierra Vogt          30 F Mt Pleasant     SC   37:30 12:05

  109   6/6      856 Brandon Vogt         33 M Mt Pleasant     SC   37:30 12:05

  110   6/8      799 Katherine Lipsky     46 F Mt Pleasant     SC   37:39 12:07

  111  10/10     723 Phil Cantrell        54 M Charlotte       NC   38:03 12:15

  112   8/9      792 Karen Kriza          42 F Charleston      SC   38:05 12:16

  113  15/16     716 Rachel Brown         32 F Summerville     SC   38:13 12:18

  114            714 Nadia Bradley        ?? F N Charleston    SC   38:27 12:23

  115   3/3      718 Zachary Bucholtz     22 M Mt Pleasant     SC   40:10 12:56

  116   7/8      717 Nadia Bucholtz       49 F Mt Pleasant     SC   40:10 12:56

  117   9/9      844 Teresa Smathers      42 F N Charleston    SC   40:38 13:05

  118  10/12     774 Emily Hoffman        25 F Charleston      SC   40:59 13:12

  119   4/4      766 Lynne Hall           56 F Goose Creek     SC   41:14 13:17

  120   1/1      765 Frank Hall           57 M Goose Creek     SC   41:14 13:17

  121   4/4      801 Emily Long           23 F Charleston      SC   42:53 13:49

  122   6/6      864 David Whitley        36 M Goose Creek     SC   43:40 14:04

  123  11/11     865 Rebecca Whitley      35 F Goose Creek     SC   43:40 14:04

  124  16/16     745 Stephanie Denton     31 F Clayton         NC   44:20 14:17

  125  11/12     721 Jessica Burns        25 F Charleston      SC   44:21 14:17

  126  12/12     727 Jackie Castimore     27 F Moncks Corner   SC   44:21 14:17

  127   1/2      776 Nina Hoffman         61 F Charleston      SC   45:59 14:48

  128   6/6      743 Zachary Denlinger    11 M Mt Pleasant     SC   46:02 14:49

  129   3/3      819 Joseph L Myers III   71 M Mt Pleasant     SC   46:25 14:57

  130   7/7      866 Belinda Wierschem    51 F Mt Pleasant     SC   47:44 15:22

  131   2/2      770 Susan Harvey         61 F Wando           SC   47:44 15:22

  132   8/8      804 Kinard Marian        46 F Mt Pleasant     SC   47:55 15:26

  133   1/1      872 Elaine Schupp        69 F Isle of Palms   SC   54:22 17:30

 

 

               ********** AWARDS LIST **************

 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Kristin White        28 Mt Pleasant     SC   21:26

    2 Audrey Morgan        30 Mt Pleasant     SC   21:30

    3 Amanda Caston        27 Moncks Corner   SC   23:32

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Matthew Dieterich    26 Charleston      SC   17:51

    2 Morgan Woods         17 Goose Creek     SC   18:10

    3 Steven Holshouser    24 Mt Pleasant     SC   19:42

               *********************************************

               *********************************************

 

                  ********** AGE-GROUP RESULTS **********

 

                         FEMALE AGE GROUP:  1 – 12

    1 Kaitlin Bond         10 Mt Pleasant        SC   26:11

                          MALE AGE GROUP:  1 – 12

    1 Jack Carson          12 Mt Pleasant        SC   22:34

    2 Aaron Kenner         10 Mt Pleasant        SC   24:43

    3 Carson Kenner         8 Mt Pleasant        SC   27:10

                        FEMALE AGE GROUP:  13 – 19

                         MALE AGE GROUP:  13 – 19

    1 Nicholas Hoffman     18 Charleston         SC   34:01

                        FEMALE AGE GROUP:  20 – 24

    1 Dana Huff            23 Mt. Pleasant       SC   30:10

    2 Melinda Thompkins    24 Mt Pleasant        SC   34:38

    3 Laura Moehle         23 North Charleston   SC   34:40

                         MALE AGE GROUP:  20 – 24

    1 Tyler Hall           23 Summerville        SC   27:15

    2 Zachary Bucholtz     22 Mt. Pleasant       SC   40:10

                        FEMALE AGE GROUP:  25 – 29

    1 Heather Dennison     29 Charleston         SC   25:04

    2 Sarah Kalani Wharto  27 Charleston         SC   27:57

    3 Kristen Gayeski      29 Charleston         SC   28:13

                         MALE AGE GROUP:  25 – 29

    1 Ian Burns            25 Charleston         SC   24:44

    2 Brandon Rudd         28 Charleston         SC   27:03

    3 Brent Murray         25 Mt. Pleasant       SC   28:59

                        FEMALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Joelle Sharisky      33 Mt Pleasant        SC   24:11

    2 Sherane Prish        34 North Charleston   SC   24:57

    3 Mandy Henderson      33 Mt. Pleasant       SC   26:46

                         MALE AGE GROUP:  30 – 34

    1 Shawn O’Kane         34 Mt Pleasant        SC   21:28

    2 Kevin Beeching       31 Mt. Pleasant       SC   22:52

    3 Brian White          32 Mt Pleasant        SC   22:53

                        FEMALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Lori Wilson          38 Mt Pleasant        SC   24:32

    2 Molly Freely         36 Mt Pleasant        SC   25:56

    3 Jessica Vennard      37 Mt Pleasant        SC   26:07

 

                         MALE AGE GROUP:  35 – 39

    1 Howell Feig          39 Charleston         SC   23:42

    2 Rodney Spivey        35                         24:02

    3 Jay Barganier        35 Mt Pleasant        SC   26:12

                        FEMALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Karen Lloyd          41 Mt Pleasant        SC   26:12

    2 Liliana Rodriguez    41 Mt Pleasant        SC   29:41

    3 Andrea Martin        40 Mt Pleasant        SC   30:46

                         MALE AGE GROUP:  40 – 44

    1 Brian Wilson         42 Mt Pleasant        SC   24:32

    2 Shawn Massago        40 Mt Pleasant        SC   30:21

    3 Eric Smathers        42 N Charleston       SC   31:15

                        FEMALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Jami Page            46 Mt Pleasant        SC   29:27

    2 Christine Ciocco     49 Mt Pleasant        SC   30:25

    3 Cindy Kirkland       49 Mt Pleasant        SC   31:02

                         MALE AGE GROUP:  45 – 49

    1 Eric Doll            46 Mt Pleasant        SC   21:34

    2 Todd Gallati         48                         21:58

    3 Eric Swanson         47                         26:17

                        FEMALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Kathleen Stites      52                         25:53

    2 Karen McCormick      54 Mt. Pleasant       SC   27:39

    3 Rebecca Brouwer      54 Mt. Pleasant       SC   29:11

 

 

                       MALE AGE GROUP:  50 – 54

    1 Michael Sparkman     52 Goose Creek        SC   21:15

    2 John McGue           50                         22:25

    3 Greg Kenner          53 Mt Pleasant        SC   22:40

                        FEMALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Kathleen Condon-Mon  59 Mt. Pleasant       SC   29:49

    2 Marilyn Belotti      57 Hanahan            SC   30:15

    3 Marla Dangerfield    58 Hanahan            SC   35:54

                         MALE AGE GROUP:  55 – 59

    1 Norman Miller        55 Manasquan          NJ   21:23

    2 Frank Hall           57 Goose Creek        SC   41:14

                        FEMALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Nina Hoffman         61 Charleston         SC   45:59

    2 Susan Harvey         61 Wando              SC   47:44

                         MALE AGE GROUP:  60 – 64

    1 Rick Silver          64                         28:20

                        FEMALE AGE GROUP:  65 – 99

    1 Elaine Schupp        69 Isle of Palms      SC   54:22

                         MALE AGE GROUP:  65 – 99

    1 Harmon Feig          67 Daniel Island      SC   28:07

    2 Keith Ambrose        70 Mt Pleasant        SC   30:24

    3 Joseph L Myers III   71 Mt Pleasant        SC   46:25

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>